Článek
Během plánovaného protestu dav vyrazil přes město směrem k Hradnímu náměstí. Akce se zúčastnil opoziční lídr Donald Tusk (PO), který pronesl krátký projev.
„Dnes začínáme pochod, který nás dovede k vítězství. Vidím oceán lidských hlav a moře bílo-červených vlajek. Jsme tu proto, aby celé Polsko vidělo, jak jsme silní. Tuto vlnu nikdo nezastaví,“ prohlásil Tusk. Společnost mu dělal Lech Walesa, zakladatel Solidarity a bývalý polský prezident.
Protesty konající se na 34. výročí prvních částečně svobodných voleb v Polsku svolala opoziční Občanská platforma v polovině dubna jako demonstraci proti „drahotě, zlodějství a lži a za svobodné volby a demokratické evropské Polsko“.
Rekordní účast
Původně se očekávala účast okolo 50 tisíc lidí, podle prvních odhadů jich však do Varšavy dorazilo několikanásobně víc, zdroj z varšavské radnice uvedl, že podle předběžných odhadů dorazilo do ulic hlavního města protestovat půl milionu lidí.
„Takové davy protestujících hlavní město nezažilo od pádu komunismu. Doteď chodili na protestní pochody hlavně lidé po padesátce, ale dnes tvoří většinu třicátníci s rodinami,“ informovalo RadioZet.
Nejen opozici totiž zmobilizovalo přijetí nového zákona, jímž se zřizuje devítičlenná komise, která má vyšetřovat ruský vliv v Polsku.
Kritici ze stran opozičních polských stran, ale i Evropské Unie či USA nicméně tvrdí, že může jít i o efektivní nástroj na potlačení opozice. Komise má mít totiž takřka neomezený přístup k informacím o občanech od tajných služeb a prokuratury.
Zákon v pondělí podepsal polský prezident Andrzej Duda, což vyvolalo vlnu protestů. Sám později podal pozměňovací návrh, ve kterém se změnil mimo jiné možný trest pro toho, koho shledá komise vinným ze šíření ruského vlivu. Nejprve to měl být zákaz výkonu veřejných funkcí po dobu deseti let, Duda navrhl, aby byl „dotyčný“ shledán nevhodným pro výkon veřejné funkce.
Kritici nicméně namítají, že podobné změny jsou pouze kosmetické a jedná se o kádrové posudky, jež budou moci z veřejného života vyloučit nepohodlné osoby. Více se můžete dočíst v obsáhlé analýze Novinek.
Lidé se k protestům nesešli jen ve Varšavě. „Na hlavních náměstích v Krakově, Štětíně, Olštýně i v dalších polských městech se shromáždili tisíce lidí, kteří nemohli přijet do Varšavy,“ napsal web Onet.pl.
Veřejnoprávní televize TVP (státem ovládaná), která je hlavním nástrojem PiS (vládní strana Právo a spravedlnost), nazvala protest „vulgárním a nenávistným pochodem hrubiánů“. V závěrečném projevu Donald Tusk zdůraznil, že počet zúčastněných byl rekordní a že je připraven za Polsko položit život: „Chceme Polsko svobodné, bezpečné, čestné, čisté, zelené a samostatné. Jsem připravený za takové Polsko položit život.“