Článek
Paolo Macchiarini dříve působil jako chirurg v stockholmském Karolinském institutu, který je spojen s ústavem udělujícím Nobelovu cenu za medicínu. Nyní byl obviněn kvůli zákrokům, které provedl v letech 2011 a 2012. S informací přišla agentura Reuters.
Vloni shledal soud nižší instance Macchiariniho nevinným z těžkého ublížení na zdraví ve všech třech případech úmrtí a vinným ze způsobení těžké újmy na zdraví ve čtvrtém případě. Odvolací soud tři osvobozující rozsudky zrušil a uvedl, že Macchiarini „jednal s trestným úmyslem“.
„Z vyšetřování vyplývá, že si uvědomoval riziko, že zákroky způsobí pacientům tělesná zranění a utrpení, a že byl k uvědomění si těchto rizik lhostejný,“ dodal soud.
Pacientkou byla i Češka
Italský chirurg Macchiarini se proslavil v roce 2008, když provedl první úspěšnou transplantaci umělé průdušnice obalené kmenovými buňkami příjemce. Tím odpadala nutnost brát po zbytek života léky na potlačení reakce organismu odmítajícího cizí tkáň. Macchiarini zopakoval podobný zákrok i v následujících letech. Sedm z osmi pacientů operovaných v letech 2011 až 2014 ale po zákroku zemřelo.
Transplantaci průdušnice od dárce podstoupila pod Maschiariniho vedením v roce 2009 i Češka, která měla na průdušnici nádorové bujení. Podle jejího ošetřujícího lékaře Václava Jedličky v té době byla v bezprostředním ohrožení života a neměla jinou naději na přežití. Zákrok proběhl úspěšně, pacientka ovšem rok po operaci zemřela, podle lékaře Jedličky na následky onemocnění.
Usvědčení Macchiariniho z falšování vědeckých výsledků a porušení vědecké etiky silně otřáslo prestiží Karolinského institutu, který vyhlašuje Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Kvůli aféře rezignovaly v letech 2015 až 2017 špičky institutu a několik členů výboru, který o udělování ceny rozhoduje.