Článek
Tři z dřívějších případů loni skončily smírem a ČR se v nich zavázala vyplatit celkem 1,2 milionu korun. Vyplývá to ze zprávy vládního zmocněnce, kterou se v pondělí má zabývat vláda.
Mezinárodní soud ve Štrasburku loni ve vztahu k ČR nekonstatoval žádné porušení úmluvy, avšak ani nevydal rozsudek, v němž by konstatoval, že k jejímu porušení nedošlo.
Šestnáctka nových stížností, které loni soud oznámil české vládě, je jen zlomkem těch, které byly proti Česku ve skutečnosti podány – 276 jich loni soudci odmítli a dalších 122 čekalo na vyřízení.
Stát zaplatí Zadehovi za nesprávný režim vazby deset tisíc
Podnikatel Zadeh je v ČR souzený za daňové úniky a také kvůli ovlivňování svědků, za což ho česká justice poslala na osm let do vězení. U ESLP si stěžuje na porušení práva na přiměřenou dobu vedení vazebního trestního stíhání.
Další z nově projednávaných stížností se týká vážné zdravotní újmy kvůli neposkytnutí vhodné péče v zařízení pro zajištění cizinců. Jiná stěžovatelka pak namítá porušení práva na soukromý a rodinný život, protože jí stát po úmrtí manžela zabránil pokračovat v umělém oplodnění.
Soud v roce 2019 schválil tři smírná urovnání mezi stěžovateli a ČR, což v praxi znamená, že Česko uznalo porušení úmluvy a dohodlo se s poškozeným člověkem na výši zadostiučinění. Všechny tři případy se týkaly vlastníků nemovitostí, kteří napadli regulaci nájemného bez právního základu v letech 2002 až 2006.