Článek
Nejvyšší teplotu zaznamenali podle listu The Guardian v Córdobě na letištní meteorologické stanici, kde bylo 38,7 stupně. Místní rekordy padly v jedenácti hlavních městech španělských provincií, tropickou třicítku překročily teploty ve dvaceti velkých městech.
Vedro bylo v Seville i Granadě, kde se teplota vyšplhala přes 37 stupňů, rekordních 30,1 stupně naměřili v hlavním městě Madridu, v severošpanělské Logroně bylo 31.
Na pátek meteorologové předpověděli na jihu země až 40 stupňů a další smršť teplotních rekordů.
Každým rokem větší vedro. Jih Asie sužují rekordní horka
Vysoké teploty dále zhoršují sucho, s nímž se Španělsko dlouhodobě potýká. Zemědělci se obávají velkých ztrát na sklizni obilí či ovoce a zeleniny a avizují, že tyto komodity na španělském i zahraničním trhu výrazně podraží. Vážnost situace připustil i premiér Pedro Sánchez,
„Sucho dusí na 60 procent španělských polí,“ uvedla zemědělská organizace COAG. Podle zemědělců jsou zatím škody nejpatrnější v případě pšenice a ječmene, velký pokles sklizně však hrozí i u rajčat či dalších druhů zeleniny.
Letošní duben podle meteorologů směřuje k tomu, že bude nejsušší od začátku záznamů v roce 1961. Dosud v této statistice vede duben 1995 s pouhými 23 litry srážek, přičemž v průměru ve Španělsku spadne v dubnu na 63,5 litru srážek.