Článek
Nejpravděpodobnější složení budoucí slovenské vlády, tedy koalici stran Směr-SD, Hlas-SD a SNS, označila Vášáryová za to nejhorší, co si lze představit. „Ti lidé, kteří jsou dnes ve Směru, jsou lidé, které známe už 30 let. A už si o nich neděláme žádné iluze,“ uvedla.
Vítězství Směru přičítá mimo jiné tříštění sil liberálních voličů, kteří nakonec podpořili menší strany na úkor favorizovaného Progresivního Slovenska Michala Šimečky.
„Progresivní a proevropští voliči si neuvědomili, že je to znovu černobílý zápas. Ano, nebo ne. A bohužel rozložili síly. Nepochopili, že v těchto volbách nešlo o programy, o hodnotové nastavení. Šlo pouze o zápas porazit Fica a jediný, kdo měl šanci ho porazit, byl pan Šimečka,“ řekla s odkazem na předchozí slovenské parlamentní volby, ve kterých Slováci naopak rozhodli o dočasném odchodu Roberta Fica z vrcholné politiky.
KOMENTÁŘ: Kam kráčíš, Slovensko? Za Robertem Ficem – Petr Šabata
Vášáryová v rozhovoru dále vysvětlila, že na spoustu otázek přijdou odpovědi až poté, co budou výsledky voleb detailněji rozebrány. Konkrétně považuje za důležité například zjistit, kolik voličů odlákal Fico nacionalistickým stranám či proč se i přes vysokou volební účast stále výrazné procento lidí rozhodlo k volbám vůbec nepřijít.
Slovenská cesta do minulosti
Za jeden z problémů slovenské společnosti, na který podle bývalé diplomatky sobotní volby poukázaly, je snaha významné části Slováků vrátit Slovensko do minulosti.
„Existuje tu zhruba 35 % voličů, kteří si přejí vrátit vývoj zpět. Sní o minulosti, jsou proti Evropské unii, chtějí mír za cenu zničení Ukrajiny. Vůbec si to neuvědomují. Chtějí všechno úplně jinak, než jak to je. Třetina občanů vnímá Slovensko někde úplně jinde, než kde doopravdy je,“ uvedla.
Za další problém označila Vášáryová také bloudění států střední Evropy po politické mapě. „Třetina obyvatel se cítí ztracená a Slovensko přitom nikdy nebylo bohatší. My totiž chceme být chudí, my chceme být obětí. My nejsme nikdy za nic zodpovědní, jsme vždy obětí,“ uzavřela Vášáryová.