Článek
„Současná ukrajinská krize, ve které se právě nacházíme, je jen rozcvička,“ uvedl tento týden americký důstojník během armádní konference. „Větší krize je na cestě. A nebude dlouho trvat, než budeme procházet zkouškou, kterou už jsme si dlouho neprošli,“ doplnil v projevu, o kterém informovalo americké ministerstvo obrany.
Varoval, že Američané ztrácejí přesilu nad svými rivaly v jaderném odstrašení a že oproti USA jsou Rusko a Čína rychlejší v rozvíjení svých jaderných a armádních schopností.
Podle listu Richard naopak zdůraznil, že USA neztrácejí dominanci, co se týče podmořského arzenálu. „Pokud ale nezrychlíme tempo, jakým arzenál udržujeme a rozšiřujeme, nebudeme v dobré pozici pro udržení strategického odstrašení a národní obrany,“ uvedl admirál s tím, že by si americká armáda v tom, jak obnovit svou konkurenční výhodu, měla vzít příklad z 50. let minulého století.
List k tomu také připomněl strategický dokument amerického ministerstva obrany z konce října, ve kterém Pentagon upozorňuje na to, že zatímco Čína a Rusko se v horizontu následujících let chystají rozšiřovat a modernizovat jaderný arzenál, Spojené státy se zaměřují především na včasnou náhradu svých zastaralých systémů.
Pentagon jeho slova mírní
Americké Velitelství strategických sil má na starosti americký jaderný program a strategii jaderného odstrašení, slova jeho šéfa tak mířila hlavně do vlastních řad.
Jeho vyjádření také mírnila zástupkyně tiskového mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. „Myslím si, že co se týče Číny a Indo-Pacifiku, jsme si velice jistí svými schopnostmi,“ uvedla podle listu. Richard chtěl podle ní zejména zdůraznit, že pro Američany zůstává Čína výzvou.
„Víme, že abychom byli schopni konkurovat Číně, musíme zlepšovat svou připravenost. Sledujeme, co se děje v Indo-Pacifiku, a jsme připraveni jednat, pokud bude potřeba,“ dodala.