Článek
Nižňanský, který byl za svou činnost za války odsouzen v nepřítomnosti v bývalém Československu v roce 1962 k smrti, je v Mnichově souzen kvůli masakrům slovenských obcích Ostrý Grúň, Kľak a Kšinná, při nichž zahynulo začátkem roku 1945 celkem 164 lidí. Britské vyšetřování se týká jiné události ze stejného období.
Nižňanský pronásledoval spojenecký oddíl
Oddíl vedený Nižňanským již předtím pronásledoval ve slovenských horách zbytky bojovníků z poraženého Slovenského národního povstání a narazil přitom na skupinu spojeneckých vojáků, vesměs Angličanů a Američanů. Té se dařilo dva měsíce unikat, až ji 26. prosince 1944 oddíl Edelweiss obklíčil na svazích hory Velký Bok ve výšce 1727 metrů nad mořem. Po krátkém boji bylo nejméně 15 spojeneckých vojáků zajato. Na rozkaz šéfa Říšského hlavního bezpečnostního úřadu Ernsta Kaltenbrunnera byli převezeni do koncentračního tábora Mauthausen a po několikadenním mučení popraveni. Mezi oběťmi byli nejméně tři Britové.
Takové zacházení s vojáky bylo v rozporu s tehdy platnými zákony a protiteroristické oddělení Scotland Yardu nyní za podpory britského ministerstva obrany záležitost vyšetřuje.
Soud jako zadostiučinění
Proti Nižňanskému svědčí 82letá Maria Gulovichová, která nyní žije v Kalifornii. Tehdy bojovala na straně spojeneckých vojáků a před komandem Edelweiss stačila uprchnout. Zahájené vyšetřování považuje za symbolické gesto spravedlnosti, i když k němu dochází až po letech.
Nižňanský sám svou účast v akci proti spojeneckým vojákům přiznal již ve výpovědích z roku 1965, kdy se německé státní zastupitelství případem poprvé zabývalo. Českolsovenský rozsudek byl považován za zmanipulovaný. Nižňaský žil od roku 1957 v Mnichově, kde pracoval pro Svobodnou Evropu. Byl také agentem americké CIC.