Hlavní obsah

Srbská opozice odpálila v parlamentu dýmovnice, dvě poslankyně jsou v kritickém stavu

3:21
3:21

Poslechněte si tento článek

Bělehrad

Po chaotických scénách v srbském parlamentu, při nichž opozice zapalovala dýmovnice a světlice, byly v úterý zraněny nejméně tři poslankyně, z toho dvě vážně. Opoziční poslanci se rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas s tím, že vláda premiéra Miloše Vučeviće předložila k projednávání desítky zákonů, ačkoli je v demisi. Incident tak zvyšuje politické napětí, které v této balkánské zemi dlouhodobě panuje.

V srbském parlamentu zapálili opoziční poslanci dýmovnice na protest proti vláděVideo: Reuters

Článek

Opoziční poslanci se rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas asi hodinu po zahájení úterního parlamentního zasedání. Zákonodárci pískali na píšťalky a drželi transparent s nápisem „Srbsko povstalo, aby režim padl!“. Web B92 později informoval, že vzduchem na místě létaly i granáty se slzným plynem, lahve a vajíčka. Během zasedání se před budovou parlamentu shromáždily stovky příznivců opozice, informuje agentura AP.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Opoziční poslanci zapálili na protest v srbském parlamentu dýmovnici, která zakouřila celý jednací sál.

Jedna ze zraněných poslankyň je podle informací srbského serveru v osmém měsíci těhotenství a je v ohrožení života, protože se nadýchala kouře z dýmovnic. Podle šéfky srbského parlamentu Any Brnabičové je v ohrožení života také její dítě.

Další poslankyni Srbské pokrokové strany (SNS) Jasminu Obradovičovou zasáhla výbuška do hlavy. I její stav je kritický. Poslanečtí kolegové tvrdí, že ji musela záchranná služba oživovat. Ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar oznámil, že poslankyně je na jednotce intenzivní péče. V nemocnici už ji navštívil Vučević. „Jasmina vyhraje, Srbsko vyhraje,“ uvedl v příspěvku na Instagramu, na kterém stojí u jejího lůžka.

Původní informace agentury AP hovořily o třech vážně zraněných. Stav třetího zraněného ale nakonec není kritický.

Počínání opozice srbský premiér nazval „politickým terorismem“. Podle Brnabičové se opozice chce chopit v Srbsku moci s pomocí násilí.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Zapálená dýmovnice v srbském parlamentu

Zákonodárci měli hlasovat o zákonu, který by zvýšil financování vysokoškolského vzdělávání, Vučevićova vláda ale schválila program schůze s desítkou jiných bodů. Chaos zavládl ve chvíli, kdy opozice začala upozorňovat na to, že vládnoucí většina nemá pravomoc přijímat nové zákony a musí nejdříve projednat přijetí demise Vučevićovy vlády. Potvrzuje to i srbská ústava. Parlament doposud formálně neodsouhlasil plnou rezignaci současného premiéra a kabinet vládne v takzvaném technickém mandátu.

Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Opoziční poslanci v srbském parlamentu s protestními transparenty

Srbský premiér Miloš Vučević na konci ledna podal demisi po týdnech protestů vysokoškolských studentů, které odstartoval listopadový incident v Novém Sadu na severu Srbska. Tam totiž poté, co se zhroutil betonový přístřešek u vchodu na nádraží, zemřelo 15 lidí.

Incident v Novém Sadu rozproudil nespokojenost se stále autokratičtější vládou srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Ten čelí obviněním z omezování demokratických svobod v Srbsku, přestože formálně usiluje o členství v Evropské unii.

Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Dav demonstrantů před srbským parlamentem s transparentem „Korupce zabíjí“

Výběr článků

Načítám