Článek
"Obdrželi jsme telefonické potvrzení z Londýna, že jde skutečně o virus H5N1," uvedla podle agentury Reuters mluvčí rumunské veterinární služby Alina Moneavá. Rumunský ministr zemědělství Gheorghe Flutur v rozhovoru pro televizní stanici Realitatea TV řekl, že testy vzorků z ptáků uhynulých v obci Ceamurlia de Jos prokázaly přítomnost smrtícího viru H5N1, nebezpečného i pro člověka.V Asii zabil už 60 lidí.
Evropská komise během dne oznámila, že virus ptačí chřipky H5N1 zjištěný v Rumunsku je stejný jako virus zjištěný v Asii a Turecku. "Testy dnes ráno potvrdily, že virus v Rumunsku byl kmen H5N1. Další testy pak potvrdily vazbu na kmen zjištěný v Asii a Turecku," uvedlo prohlášení komise.
V Rumunsku jsou dvě ohniska
V pátek byl potvrzen výskyt ptačí chřipky v další vesnici v Dunajské deltě, v Maliuci. Testy kuřete a labutě uhynulých v Maliuci ukázaly, že byly napadeny virem H5, "s velkou pravděpodobností totožným s virem zachyceným v Ceamurlia de Jos". Sdělilo to v pátek ministerstvo zemědělství poté, co byly ve specializované bukurešťské laboratoři provedeny testy.
Podle mluvčího ministerstva zemědělství jednají od rána zástupci rumunské veterinárních služby, ministerstva vnitra a představitelé místních úřadů o tom, jak posílit ochranná opatření v oblasti výskytu ptačí chřipky.
EU chystá opatření
V pátek večer doporučili členové odborného týmu Evropské unie, jaká opatření by měly přijmout členské země, aby zabránily šíření ptačí chřipky a jejímu přenosu ze stěhovavých ptáků na drůbež. Mají vytipovat lokality, kde může dojít ke styku divokých ptáků s drůbeží, a jejich kontaktu zamezit. V některých případech bude vyhlášen zákaz volného pohybu drůbeže pod širým nebem. Za rizikové oblasti jsou považovány různé mokřiny v deltách nebo slepých ramenech řek. Odborníci se domnívají, že do Turecka a Rumunska zanesli ptačí chřipku stěhovaví ptáci.
Do právně závazné formy má být toto rozhodnutí vtěleno v nejbližších dnech.