Článek
Na otázku Práva, zda vystavění zátarasů na společné hranici není zbytečné půl roku před vstupem obou zemí do Evropské unie a zda nezpůsobí problémy při pohybu osob z jedné republiky do druhé, Špidla zdůraznil, že se jedná o standardní způsob zabezpečení hranice.
"Podobné zátarasy jsou na našich hranicích s Německem, Rakouskem a Polskem. Splnili jsme tím požadavky na zabezpečení vnější hranice v souladu s požadavky Evropské unie," dodal Špidla. Podle českého premiéra tyto zátarasy po vstupu do společného schengenského prostoru zmizí.
Deklarace má udržet spolupráci i v EU
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda k tomu dodal, že místním obyvatelům se umožní bezproblémový pohyb na hranici. "Tato opatření jsou namířeny proti nelegální migraci a proti pašování na společné hranici," uvedl. "Pokud má někdo nemovitost na druhé straně hranice, nevidím žádnou překážku, aby dostal od těchto zátarasů klíče," dodal Špidla.
Premiéři obou zemí uvažují o podpisu deklarace o úzké spolupráci mezi Českou republikou a Slovenskem i po vstupu do Evropské unie. Premiér Špidla upřesnil, že deklarace by měla potvrdit mimořádně dobré vztahy mezi oběma zeměmi a měla by navázat na celní unii, která vstupem do EU zanikne.
Předsedové vlád jednali také o zvýšeném počtu slovenských žadatelů o azyl v České republice. Jak uvedl Dzurinda, důležité ovšem je, že ČR politický azyl neudělila zatím žádnému slovenskému občanovi a že problém zvýšeného počtu žadatelů se bude jeho země snažit řešit sama.
Politikové mluvili také o sporech s Lichtenštejnskem, které kvůli svým restitučním požadavkům před několika dny zablokovalo uzavření dohody o Evropském hospodářském prostoru.