Článek
"Nejdůležitější je, že nikdo nebyl postižen," komentoval incident senátor Frist, původním povoláním plicní chirurg, jenž před časem vydal knihu doporučení, jak se bránit bioteroristickému útoku.
"Vše je v pořádku, není důvod k poplachu," dodal.
Dva testy ze tří pozitivní
Podezřelou látku zajistili pracovníci Fristovy kanceláře při třídění pošty ve čtvrtém patře úřední Dirksenovy budovy sousedící s Kongresem. Šestnáct jich bylo evakuováno a podrobili se lékařským testům.
"Dva ze tří následných testů podezřelé látky ukázaly, že jde o ricin," prohlásil několik hodin poté na tiskové konferenci policejní šéf Terrence Gainer.
Třetí test dopadl negativně a na výsledky čtvrtého se ještě čeká.
Představitelé Kongresu v prvních zprávách tvrdili, že se prášek našel právě ve Fristově kanceláři.
Ricin jako lék, i jed
Ricin je mimořádně nebezpečný jed, jenž se dá získat ze semen skočce obecného, který je běžnou lékárnickou a průmyslovou rostlinou. V ČR se mimo jiné používá v projímadle, ale například v Indii a v Číně i k maštění pokrmů.
Po požití či vdechnutí i malého množství tohoto alkaloidu ale nastává do tří dnů smrt. Neexistuje proti němu protilátka.
Otrava ricinem se projevuje až po několika hodinách i dnech a jejími příznaky jsou bolesti hlavy, únava, zánět žaludku a střev a krvavý průjmem. Postižený osoba umírá po šesti až osmi dnech.
Prudce jedovatý ricin byl v říjnu nalezen také v obálce na poštovním úřadě ve městě Greenville v americkém státě Jižní Karolína. Loni v lednu našla britská policie stopy ricinu v jednom bytě v Londýně, kde měli údajně severoafričtí přistěhovalci dílnu na jeho výrobu.