Článek
Policejní šéf Victor Zanabria uvedl, že bylo nasazeno přibližně 11 800 policistů. Od začátku protestů v prosinci již zemřelo kolem pěti desítek lidí.
Donedávna se protesty konaly převážně v jižním regionu Peru. Nyní se protesty soustředí do hlavního města, kde žije asi třetina z 34 milionů obyvatel. Do města přijela řada lidí z odlehlých oblastí. Policie tvrdí, že demonstranti použili zbraně a podomácku vyrobené výbušniny.
Protesty pokračují i v dalších částech země. Podle místních médií se ve druhém největším městě Arequipa na jihu země protestující pokusili vtrhnout na letiště. V provincii Chucuito odpůrci vlády zapálili policejní stanici. V regionu Cusco zapálili hornický tábor. Vláda v šesti regionech vyhlásila výjimečný stav a omezila některá občanská práva.
Nepokoje se na chvíli uklidnily po střetech ve čtvrtek v noci, kdy vyhořela jedna z nejstarších budov v hlavním městě. Zničení téměř sto let staré budovy v centru Limy označily úřady za obrovskou ztrátu a příčiny vyšetřují. Vláda slíbila, že přitvrdí proti vandalům.
Protesty otřásají Peru od prosince, kdy byl sesazen prezident Pedro Castillo. Ten chtěl rozpustit parlament a ustanovit vládu bez kontroly zákonodárců. Castillo byl krátce po zbavení funkce zatčen a nyní je ve vazbě, protože čelí obžalobě ze vzpoury a spiknutí. Demonstranti požadují odstoupení prozatímní prezidentky Diny Boluarteové, rozpuštění Kongresu a propuštění vězněného bývalého prezidenta.