Článek
"Na ambasádě rozbili okna, nikdo však podle mých informací ani na velvyslanectví ani v rezidenci nebyl zraněn," řekl agentuře AFP mluvčí ambasády, který útok označil za politováníhodný incident.
Protestů se účastnilo na 10 000 lidí. Konaly na jednom z předměstí, kde je hodně obchodů s japonskou elektronikou. Demonstranti vyzývali i k bojkotu japonského zboží. "Japonsko nebere na vědomí svou minulost," uvedl jeden z nich, sedmadvacetiletý počítačový odborník Čcheng Lei a dodal: "Chceme vyjádřit naše pocity, aby japonská vláda věděla, co si myslíme."
Sporná učebnice dějepisu
Vlnu protestů vyvolala nová učebnice dějepisu, kterou v úterý schválila japonská vláda. Kniha podle kritiků opomíjí zločiny spáchané za války japonskými jednotkami mimo jiné i v Číně. Do Pekingu byl dokonce z Tokia odvolán "ke konzultacím" čínský velvyslanec, což je diplomatické gesto signalizující problémy ve vztazích dvou zemí.
Učebnice pro druhý stupeň však vyvolala vlnu kritiky i v Japonsku. Původně měla být schválena už v roce 2001. Podle skupiny oponentů ze sdružení Japan Network 21 kniha "oslavuje válku". Upozorňují na to, že kniha vůbec nezmiňuje fakt, že japonští vojáci nutili za války k prostituci tisíce asijských žen. Japonsko se za to také v devadesátých letech odmítlo omluvit, neboť to prý nebyla pravda.
Jde o největší demonstrace v Číně od roku 1999, kdy protestující v ulicích kritizovali USA a NATO, že při bombardování Bělehradu bylo zasaženo čínské velvyslanectví. V Číně jsou přitom demonstrace vzácností, režim je většinou nepovoluje. Podle některých zpravodajů měly protesty silně nacionalistický podtext - oslavovaly Čínu.