Článek
Po sobotním ničivém zemětřesení zůstaly v troskách tisíce lidí. Naděje na jejich záchranu s dalšími dny, které v troskách tráví, stále klesá. Ti, co přežili, jsou navíc vystaveni nemocím a chladu. Do země míří humanitární pomoc z celého světa. Lékaře a záchranáře vyslala i Česká republika. [celá zpráva]
Pákistánský ministr vnitra Aftep Ahmed Šerpao nové vyšší údaje zveřejnil ve středu, dosavadní úřady uváděly 22 488 mrtvých a přes 40 000 zraněných.
Pomoc postiženým ztěžují silné deště. Kvůli nim nemohou do Kašmíru létat vrtulníky s pomocí. Vrtulníky nemohou létat ani ze základny Chaklala u Islámabádu, ani z letiště v Rávalpindí. "Všechny lety vrtulníků do oblasti postižené zemětřesením byly kvůli silným dešťům zrušeny," uvedl představitel pákistánského letectva na základně Rávalpindí. "Nemůžeme vzlétnout dokud se nevyjasní tady a na severu v Kašmíru," dodal představitel na základně Chaklala.
Vyhlídky na počasí se nelepší
"Je neštěstí, že jsme museli zastavit vzdušnou pomoc kvůli dešťům," komentoval to ministr Šerpao. Pršet začalo odpoledne a situace se nemá v nejbližších hodinách změnit. "Bude pršet ještě víc a po dvou dnech přijde studená fronta," uvedl meteorolog Muhammad Hanif.
Pomoc
Na ničivé zemětřesení na pomezí Pákistánu a Indie zareagovaly české humanitární organizace zřízením finančních sbírek. Přinášíme vám jejich přehled.
Deště už nyní strhly polní nemocnici Abottabádu. V silně postiženém Balakotu hrozí sesuvy podmáčené půdy. Obyvatelé Kašmíru si přitom stěžovali, že pomoc vázne, což vedlo v Muzaffarábádu k rabování a demonstracím. Ve městě zemřelo při živelné pohromě 12 000 lidí a 90 procent budov je zničeno nebo poškozeno.