Článek
Artinova rodina podnikla nebezpečnou cestu na britské ostrovy 27. října loňského roku. Moře vyplavilo tělo mrtvého dítěte až na Nový rok, a to na norské pobřeží.
„Neměli jsme v Norsku žádné nezvěstné či pohřešované dítě a žádná rodina policii nekontaktovala,” uvedla pro britskou veřejnoprávní BBC vedoucí policejního vyšetřování Camilla Tjelle Waageová.
The body of a baby boy who died trying to cross the English Channel has been found in Norway.
— BBC South East (@bbcsoutheast) June 7, 2021
Fifteen-month-old Artin died with four members of his family while trying to reach the UK in October. https://t.co/DMdx51SOpb
Podle modré kombinézky, která nebyla vyrobena v Norsku, policisté poznali, že jde o cizince.
„Odborníci z oddělení forenzních věd při univerzitní nemocnici v Oslu získali odpovídající profily DNA,” cituje BBC Tjelle Waagenovou. Proto k identifikaci došlo až nyní.
Tisíce podobných příběhů
Oba rodiče, stejně jako devítiletá Anita a šestiletý Armin, při plavbě zahynuli.
„Nemáme jinou možnost,” napsala matka v SMS zprávě těsně před potopením, vědoma si toho, jak nebezpečné překročení kanálu je.
15-month-old Artin found dead in the sea in Norway. This is his story: https://t.co/i1XJTUMcx3 @amnesty @drapenihavet @NOASorg @ICRC @flyktninghjelp @NRC_Norway @NRC_Egeland @DRC_ngo @RefugeesIntl @refugeecouncil @Refugees @rodekorsnorge @hrw pic.twitter.com/gkpF5fOjvR
— Aftenbladet.no (@StvAftenblad) June 7, 2021
Rodina pocházela ze západoíránského města Sardasht, které se nachází blízko hranice s Irákem.
Znepokojivé a nehumánní, kritizují plán Británie na přemisťování běženců
Každý rok se tisíce běženců snaží dostat do bezpečné Evropy. Kurdský region v Íránu čelí dlouhodobé politické perzekuci a výrazné ekonomické nerovnosti.
Na světě je asi 36 až 45 milionů Kurdů. Přestože se výrazně podíleli na boji proti teroristům z Islámského státu, vlastní stát nikdy nezískali.