Článek
Mnoho z téměř 250 zraněných přišlo k úrazu v tlačenici, když se pokoušeli uniknout z potyček. Protesty pokračovaly navzdory tomu, že byl prodloužen zákaz vycházení, který měl platit od poledne do osmé hodiny večerní místního času. Jejich sílu ovšem výrazně oslabil studený liják, který většinu manifestujících poslal domů.
Úřady v hlavním městě přerušily mobilní sítě. Podle pozorovatelů jde o jasný pokus narušit shromáždění Nepálců volajících po demokracii. V ulicích Káthmándú protestuje 200 000 až 300 000 lidí.
Potyčky hlášeny z několika míst zároveň
Protesty jsou hlášeny z osmi míst v metropoli a jejím okolí. Policie postavila kolem královského paláce zátarasy a proti blížícímu se davu použila bez varování slzný plyn i ostré náboje. Postup protestujících ze vzduchu sledovala posádka vrtulníku. Zranění naplnili nemocnici Norvik. Tamní lékaři napočítali 43 lidí poraněných holemi při srážkách s policisty nebo při pokusu dostat se z davu.
Ve městě Pokhara, které leží asi 200 kilometrů západně od Káthmándú, se na podporu demonstrací v metropoli sešlo na 50 000 lidí. Žádali, aby opozice králi neustupovala.
Nepokoje si v předchozích 15 dnech vyžádaly přes deset obětí a desítky zraněných.
Vláda ani parlament dávno nefunguje
Nepálský král Gjánéndra loni rozpustil vládu i parlament a obvinil kabinet i poslance, že si nedokážou poradit s ozbrojenou kampaní maoistických povstalců, která si za uplynulých deset let vyžádala přes 13 000 obětí.
Opozice protestuje od 6. dubna a žádá obnovu parlamentní demokracie. Král odmítá omezit své pravomoci změnou ústavy, ale politické strany si přejí nové volby a parlament, který vytvoří novou ústavu.