Článek
V Severním Porýní-Vestfálsku bylo v sobotu naměřeno 30,6 stupně Celsia. Také v Duisburgu a Marlu teploty atakovaly třicítku. V Bavorsku v extrémně suchém a teplém počasí vypuklo několik lesních požárů.
Lidé se v neděli opalovali také na pláži v německém Kühlungsbornu. Foto: ČTK/AP
Také do ostatních evropských zemí nahlédlo léto s více než dvouměsíčním předstihem. V rakouském Salcburku naměřili v pátek 27,4 stupně, o desetinu více než v italském Římě. V Paříži bylo 27 stupňů Celsia.
V USA zuří bouře
Nejsilnější jarní bouře za patnáct let, které zasáhly východní pobřeží Spojených států amerických, si od pátku vyžádaly nejméně osm lidských životů. V Západní Viržínii a v New Jersey byl vyhlášen výjimečný stav, v nejpostiženějších oblastech státu New York bylo nasazeno 3 200 policistů.
Silný vítr a místy téměř půl metru sněhu uzavřely některá letiště, zrušeny byly stovky letecký spojů.
Přes Jižní Karolínu se přehnala tři tornáda, která kácela stromy a ničila domy. Jedna osoba tam zahynula. Již v pátek zabily bouře v Kansasu a Texasu pět osob, jeden člověk zemřel v pondělí v Connecticutu.
Záplavy v Západní Virginii. Foto: ČTK/PASS
Bouře zasáhly také New York a vyžádaly si jednu oběť. Pobřežní části jsou zality vodou, silný nárazový vítr totiž způsobuje vlnobití, které místy dosahuje výšky 1,5 metru. Starosta Michael Bloomberg vyzval Newyorčany, aby používali prostředky hromadné dopravy pro případ, že by se situace ještě zhoršila. Očekává se totiž, že bouře potrvají ještě dva dny.
Už nyní jsou ale přirovnávány k těm z roku 1992. Tehdy musely být ze svých domovů evakuovány tisíce lidí.
Záplavy v New Jersey. Foto: REUTERS/Jeff Zelevansky