Článek
Pýchu Ameriky (Pride of America) vychýlil ve středu kolem půlnoci v doku prudký nápor větru. Živel opřel loď o jeden pilíř a "zanechal ji v riskantní šikmé poloze". Podle potápěčů, kteří od čtvrtka ohledávají vzniklé škody, je plavidlo vážně poškozeno.
V současnosti se do doku, kde je loď uvězněna, načerpává z okolních prostor voda. Nadlehčení totiž pomůže potápěčům při určování nejvážnějších škod v konstrukci.
Skelet plavidla byl postaven ve Spojených státech. V Německu na něm majitel, společnost Lloyd Werf, dolaďovala "detaily", mj. celé interiéry.
Malá sestra Queen Mary 2
Na svou první velkou cestu měla Pýcha Ameriky vyplout v červenci, a to na Havaji.
Pohodlí a zábavu cestujícím nabídne například osm restaurací, 660 pokojů a tři bazény. Nechybějí ani tenisové kurty a umělecká galerie.
Pýchu Ameriky budou zdobit červeno-bílé pruhy a hvězdy tvořící vlajku Spojených států. Luxusní plavidlo je široké třicet metrů, jeho tonáž činí 72 tisíc tun. Často je označováno "za menší sestru Queen Mary 2".
Česká loď stále pod vodou
Českou loď LABE 11 dnes prohledávali potápěči. Je totiž možné, že se plavidlo při potápění rozlomilo, neboť podle policie šlo ke dnu velmi rychle. "Příčiny nehody bude možné osvětlit, až bude loď vytažena," řekl ČTK ve čtvrtek mluvčí říční policie Andreas Schöpflin.
LABE 11 se potopila při nakládání apatitu, suroviny pro výrobu průmyslových hnojiv určené pro lovosickou Lovochemii. Spolu s ní kleslo ke dnu 800 tun nákladu. Dalších 1,2 tisíc tun zůstalo na břehu.
LABE 11 je dlouhá 80 metrů a široká 9,2 metru, její tonáž činí 1200 tun a byla stará asi 25 let.