Hlavní obsah

V Německu mažou z počítačů programy Microsoftu. V zájmu „digitální suverenity“ v Trumpově éře

3:35
3:35

Poslechněte si tento článek

Německá spolková země Šlesvicko-Holštýnsko odstraňuje z počítačů pracovníků veřejné správy kancelářské programy amerického nadnárodní společnosti Microsoft jako Word, Excel či Outlook. Jedním z důvodů je údajně „agresivní a nevypočitatelná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa či technologických gigantů v USA“. Nahradit je má open source software.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Takto situaci vylíčil deník Bild, který současně naznačil, že by příkladu Šlesvicka-Holštýnska, kde se opatření dotkne zhruba 60 tisíc pracovníků a jejich počítačů, mohly následovat i další spolkové země. List totiž napsal, že zmíněný region na severozápadě Německa opouští zmíněné aplikace „jako první spolková země“.

„Textový program Word a statistický program Excel letí ven. Nedávno totéž postihlo e-mailovou aplikaci Outlook,“ popsal radikální krok Bild. Činí tak spolková země, jejímž premiérem je Daniel Günther z Křesťanskodemokratické unie (CDU) pravděpodobného budoucího kancléře Friedricha Merze.

Otcem projektu je zemský ministr pro digitalizaci a šéf úřadu zemského premiéra Dirk Schrödter (CDU). „Zajetí v softwarových řešeních velkých, zejména mimoevropských poskytovatelů je nejen hrozbou pro naši bezpečnost, ale paralyzuje to i růst našeho digitálního byznysu,“ vysvětlil Schrödter.

Správa veřejného sektoru podle něj nesmí být závislá na jediné firmě. To se prý týká i ochrany dat občanů, v opačném případě se tak státní sektor stává zranitelným a možná i náchylným k vydírání.

Z úřadu zemského premiéra se proslechlo, že nynější geopolitický vývoj nastoluje potřebu jednat v tomto ohledu naléhavěji než kdy jindy. Bild připomněl, že Trump hned po svém návratu do Bílého domu vyvolal „masivní erupce“, když kritizoval evropské zákony regulující americké technologické společnosti, a začal se ohánět represivními cly.

„Vliv a tlak technologických miliardářů na politické procesy masivně sílí,“ napsal dále deník s tím, že jde například o miliardáře Elona Muska, jenž má zreformovat veřejnou správu USA a jehož satelitní síť SpaceX je životně důležitá pro Ukrajinu ve válce s Ruskem.

Dříve pošramocené vztahy s nynějším prezidentem si vylepšil také šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg, když před inaugurací Trumpa oznámil, že na platformách Facebook a Instagram zruší ověřování faktů. Trump o to dlouhodobě usiloval.

Pokud jde o zakladatele Microsoftu Gatese, nedávno se dostal na stránky novin, když si pochvaloval, že měl v lednu s Trumpem tříhodinovou večeři. „Byl jsem upřímně ohromen tím, jak velký zájem projevil o problémy, které jsem nadnesl,“ řekl tehdy Gates podle deníku The New York Post.

Šlesvicko-Holštýnsko by nyní už nemělo uváznout v nástrahách amerických digitálních hegemonů. „Můžeme docílit digitální suverenity tím, že budeme používat tzv. open-source software (otevřený software nebo také software s otevřeným zdrojovým kódem, pozn. red.),“ vysvětlil Schrödter v narážce na produkty, které nejsou závislé na jediné firmě.

Související témata:
Šlesvicko-Holštýnsko

Výběr článků

Načítám