Článek
Podle informací Saských novin patří k vietnamské komunitě. Před několika dny se vrátil z vlasti, kde pomáhal jednomu ze svých bratrů v drůbežárně. Mluvčí nemocnice však tyto informace deníku Spiegelu nepotvrdila. Uvedla jen, že může být nakažen. Přišel do styku s vietnamskými pracovníky, kteří se před několika dny vrátili ze své vlasti
Další dvě oběti ptačí chřipky ve Vietnamu
Další dva lidské životy si vyžádala ptačí chřipka ve Vietnamu. V úterý zemřel v centrální provincii Lam Dong 24letý muž a už 27. ledna podlehla nemoci v jižní provincii Tay Ninh také 15letá dívka. Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý večer oznámila, že v severním Vietnamu byly na virus H5N1 pozitivně testovány dvě nemocné osoby.
V současnosti jsou po celém Vietnamu hospitalizovány desítky lidí, u kterých se objevily příznaky nemoci. Zatím však u nich nebyla nákaza potvrzena. Počet potvrzených případů onemocnění lidí ptačí chřipkou tak ve Vietnamu stoupl na 15, přičemž 11 osob jí podlehlo.
Poslední obětí nemoci je v silně postiženém Thajsku šestiletý chlapec. Thajští představitelé uvádějí, že testy potvrdily osmnáct případů nemoci, přičemž jedenáct lidí jí podlehlo. 102 osoby jsou v zemi hospitalizovány s příznaky ptačí chřipky.
V Číně je sice výskyt nemoci potvrzen v šesti provincích, ale pouze u drůbeže. Lidé se zatím nenakazili.
WHO: Nepropadejte panice
Zdravotní odborníci OSN se v úterý sešli v Římě na třídenním summitu k problémům ptačí chřipky. Varují, aby lidé v zemích, kde nemoc propukla, nepropadali panice. "Zatím se potýkáme s omezeným počtem případů u lidí, kteří přišli do styku s drůbeží. Nikde není situace taková, aby se dalo hovořit o pandemii," uvedl jeden z předních představitelů WHO.
Ptačí chřipka
Virové onemocnění se řadí mezi zvířecí typy chřipky - "klasická" ptačí chřipka je typu H7N7.
Může se z poměrně neškodného onemocnění změnit na vysoce nakažlivou variantu se smrtelnými důsledky.
Viry se přenášejí vzduchem, kontaminovaným krmivem (jídlem), vodou či oblečením.
Nové virové kmeny tzv. "běžné" chřipky způsobily pandemie naposledy v letech 1956-57 a 1967-68, zemřelo na ně 4,5 miliónu lidí. Tzv. španělská chřipka z roku 1918 zabila nejméně 20 miliónů osob.
Zdroj: ČTK/Novinky
Přestože již bylo vybito 45 miliónů kusů drůbeže v zemích jižní a jihovýchodní Asie, infekci se zatím nepodařilo zastavit.