Článek
Z 85 tisíc žen zabitých muži v roce 2023 jich podle studie zhruba 60 % zemřelo rukou partnera nebo člena rodiny. Přestože oběťmi domácího násilí bývají i muži, u těch statistiky za rok 2023 ukazují o dost nižší číslo, a to 12%.
„Údaje jasně vypovídají o tom, že právě v soukromé a domácí sféře života žen, kde by se měly cítit nejbezpečněji, je tolik z nich vystaveno smrtelnému násilí,“ uvádí zástupkyně výkonné ředitelky UN Women Nyaradzayi Gumbonzvandová.
Organizace UN Women, která se pod záštitou OSN zabývá rovností žen a mužů, zároveň uvedla, že čísla jsou „jen špičkou ledovce“. Podle Gumbonzvandové nejsou všechna úmrtí vládami řádně evidována a také nejsou všechny příčiny úmrtí specifikovány jako vraždy žen. „V některých komunitách se k těmto informacím nedá ani dostat,“ dodala.
Celosvětové odhady femicid ukázaly, že v roce 2022 došlo k celkovému poklesu počtu úmyslných úmrtí žen a dívek. Celkový vývoj ale studie nenaznačuje, protože se proměňuje spolehlivost dat, která jednotlivé země poskytují.
Zvyšuje se ale počet vražd spáchaných intimními partnery a rodinnými příslušníky, píše The Guardian. Statisticky řečeno, na 100 tisíc žen připadá celosvětově 1,3 oběti femicidy intimním partnerem.
Organizace analyzovala data ze 107 zemí světa. Nejvíce žen podle ní bylo zabito svými intimními partnery v Africe, kde se v minulém roce odhaduje 21 700 obětí. Afrika tak má kontinuálně nejvyšší počet ženských vražd spáchaných partnerem nebo rodinným příslušníkem v poměru k velikosti země (2,9 oběti na 100 000 obyvatel v roce 2023).
Vysoký počet obětí zaznamenaly také Severní a Jižní Amerika a Oceánie. V Asii a Evropě jsou počty o něco nižší. Pokud ale rozeznáváme mezi vraždami spáchanými intimními partnery a vraždami spáchanými rodinnými příslušníky, tak v Evropě a v Americe jsou za vraždy dívek a žen většinou zodpovědní intimní partneři, pro zbytek světa jde spíše o rodinné příslušníky.
Zpráva klade důraz na zlepšení dostupnosti údajů o násilí na ženách, což by vedlo k tomu, že vlády států budou situaci více řešit. Podle organizace výrazně klesá počet zemí, které sdílejí informace o tom, zda ženy zabil jejich partner či člen rodiny. Zatímco v roce 2020 informaci uvádělo 75 zemí, loni už jich bylo jen 37.