Článek
Největší demonstrace se opět koná v Tel Avivu, kde podle odhadu televizní stanice Channel 12 vyšlo večer do ulic na sto tisíc lidí, deník Haarec účast odhaduje dokonce 160 tisíc. Na 30 tisíc lidí se účastní demonstrace v Haifě a tisíce manifestují v dalších městech, včetně Jeruzaléma.
Demonstranti opět mávají izraelskými vlajkami a nesou různé transparenty. V Tel Avivu skupina lidí rozvinula obří transparent, na němž jsou fotky Netanjahua, ruského prezidenta Vladimira Putina, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana či maďarského premiéra Viktora Orbána, které mají symbolizovat autoritářskou vládu. Mnozí Izraelci totiž v souvislosti se soudní reformou hovoří o konci demokracie a začátku diktatury.
Například bývalý izraelský premiér a exministr obrany Ehud Barak dnes v Tel Avivu řekl, že země zažívá nejhorší krizi od vzniku Státu Izrael. „Jsme tady, abychom bránili deklaraci nezávislosti proti pokusu udělat z Izraele diktaturu,“ prohlásil Barak podle deníku Haarec. Také bývalý šéf tajné služby Mossad Danny Jatom dnes stanici Channel 13 řekl, že soudní reforma udělá z Izraele diktaturu.
Proti návrhu soudní reformy, která omezí pravomoce nejvyššího soudu ve prospěch vlády, se už týdny vyslovují opoziční politici a experti z různých oborů, rovněž prezident Jicchak Herzog se snaží přimět vládu, aby se schvalováním reformy počkala a hledala kompromis s opozicí. Navzdory široké kritice a masovým demonstracím ale v pondělí parlament, v němž má většinu vládní koalice, schválil v prvním čtení první část reformy týkající se jmenování soudců nejvyššího soudu. V pondělí se už druhý týden sjely desetitisíce lidé protestovat do Jeruzaléma, když parlament reformu projednával.