Článek
U výpadovky západně od Bagdádu ráno byla na dálku odpálena nálož umístěná v ohořelém vraku. Exploze přitom zasáhla nejbližší vojenský kamion. Tělo vojáka, kterého výbuch zabil, bylo odmrštěno do desetimetrové vzdálenosti.
"Viděl jsem velký výbuch a pak kouř. Měli bychom se odtud stáhnout. Jsme snadný terč. Když takhle sedíme v kamionech, nemůžeme se bránit," řekl americký voják David McCall, který jel na konci kolony. Jde o už třetí útok na Američany v této části okolí hlavního města za posledních 12 hodin.
Granát zranil dva vojáky a pět Iráčanů
Ve čtvrti Al-Mansúr neznámí útočníci vyhodili z jedoucího automobilu granát na americký obrněný vůz, z něhož vojáci střeží banku. Kromě dvou vojáků bylo zraněno i pět iráckých civilistů, kteří stáli před bankou.
Podle bilance agentury AFP zemřelo v Iráku od 1. května, kdy byly ukončeny hlavní boje, 33 Američanů při útocích a 50 při nehodách.
Důkazy o zbraních hromadného ničení do půl roku
Šéf amerického týmu hledajícího v Iráku zbraně hromadného ničení David Kay se domnívá, že bude mít během šesti měsíců dostatek důkazů. V rozhovoru s americkou televizí NBC v úterý uvedl, že američtí vojáci již shromáždili ohromné množství dokumentů.
"Nevěřili byste, kolik dokumentů a přístrojů bylo uskladněno v soukromých domech, řekl Kay, který byl také zbrojním inspektorem OSN. "Již jsem viděl dost, aby to přesvědčilo mě... Musím mít ale dost důkazů, abych přesvědčil každého."
Kayův tým zahrnující řadu bývalých inspektorů OSN prochází nejrůznější dokumenty - od osobních záznamů laborantů po výsledky práce laboratoří. "Nacházíme zprávy o pokroku v práci. Přicházeli k Husajnovi a sdělovali mu, jaký udělali pokrok," uvedl Kay. Podle něj také vědci dostávali od Husajna finanční odměny za úspěchy při vývoji zbraní hromadného ničení. Tři měsíce po svržení Husajnova režimu nebyly v Iráku zbraně hromadného ničení nalezeny. Jejich hrozbou zdůvodňovali američtí a britští představitelé válku v Iráku.