Článek
Experti upozorňují, že jde o statistiku, která neurčuje šance na přežití lidí, kteří touto chorobou onemocněli. V celosvětovém měřítku byla úmrtnost vinou SARS stanovena americkým střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí na 6,6 procent. Světová zdravotnická organizace (WHO) hovoří o šesti až 10 procentech. Například v Kanadě, kde pacienti byli či jsou většinou vyššího věku, je úmrtnost kolem 15 procent.
Čína doufá, že se SARS "umoudří"
WHO oznámila, že ve čtvrtek vyšle do čínské provincie Che- pej, kde byl zaznamenán prudký nárůst případů SARS, tým odborníků. V Číně přes zákazy cestování, silniční zátarasy, masové karantény a uzavření řady škol počet nakažených roste každý den po desítkách.
Čínští lékaři doufají, že v Pekingu, které je nejpostiženějším městem na světě, začne šíření choroby postupně ochabovat za týden až deset dní.
Pekingská policie zatkla čtyři osoby, které obvinila z šíření poplašných zpráv po internetu a síti mobilních telefonů, informovala agentura Nová Čína.
Obětí přibývá
Podle poslední bilance zemřelo na SARS ve světě 495 lidí. Nakažených je ve světě přes 6900, z toho nejvíce v kontinentální Číně a Hongkongu. Podle agentury AP Rusko kvůli SARS takřka uzavřelo s Čínou hranice.
V České republice zatím nebylo onemocnění na SARS zjištěno.