Článek
Solerová a Moya, stejně jako další protivládní aktivisté, chtěli návštěvou kostela protestovat proti zadržení účastníků demonstrace z 11. července loňského roku a připomenout si výročí narození další „dámy v bílém“ Laury Pollánové, která zemřela v roce 2011. Solerová s manželem byli zatčeni, do různých kostelů se ale povedlo dostat devíti jiným „dámám v bílém“, řekla AFP lidskoprávní aktivistka Marta Beatriz Roqueová.
Zvrat na Kubě. Připouští jakékoli soukromé firmy
Solerová a další dvě členky jejího hnutí byly zadrženy již 23. ledna, když se připravovaly na návštěvu kostela Santa Rita v Havaně. Úřady je po několika hodinách tehdy propustily.
Dámy v bílém (Damas de Blanco), původně ženy, matky, sestry a dcery politických vězňů, se začaly pravidelně scházet po vypuknutí takzvaného Černého kubánského jara, kdy bylo v březnu 2003 zatčeno a následně odsouzeno k vysokým trestům vězení 75 disidentů a odpůrců režimu. Tito vězni byli již propuštěni, ale porušování práv a svobod na Kubě stále podle aktivistů trvá. Proto i Dámy v bílém jsou neustále aktivní.
Část kubánských emigrantů požaduje americkou intervenci
Při demonstraci z 11. července vyšly do ulic v téměř 50 kubánských městech tisíce lidí. Jeden člověk byl zabit a desítky lidí utrpěly zranění. Obviněno bylo 790 osob a 172 jich bylo shledáno vinnými. Opozice na Kubě není legální a disidenti, opakovaně zatýkaní, jsou kubánským komunistickým režimem považováni za žoldáky ve službách Spojených států.