Hlavní obsah

V Gaze roste otevřený odpor proti Hamásu. Jeho moc slábne

4:11
4:11

Poslechněte si tento článek

V ulicích měst Pásma Gazy stále více Palestinců vyjadřuje otevřený odpor proti teroristickému hnutí Hamás, které toto území ovládá již téměř 20 let. Mnozí považují ozbrojenou skupinu za odpovědnou za nejhorší krizi, které Palestinci čelí za posledních více než 70 let. Pro BBC několik z těchto obyvatel popsalo, odkud se bere jejich rozhořčení. Ostře se do Hamásu pustil i šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Foto: Mahmoud Issa, Reuters

Gaza, 21. dubna 2025

Článek

„Hamás musí ustoupit. My jsme si je nevybrali, ale oni jsou rozhodnuti vládnout Gaze a svázat náš osud se svým,“ řekl BBC právník a bývalý politický vězeň v Gaze Múmin an-Natúr. Hamás v Pásmu Gazy vládne neomezeně od roku 2007, o rok dříve vyhrál volby, po nichž se už nikdy žádné další nekonaly.

Podle Natúra je i přes potenciální nebezpečí důležité vyjádřit svůj názor. „Je mi třicet let. Když Hamás převzal moc, bylo mi jedenáct. Můj život byl promarněn mezi válkou a stupňujícím se násilím pro nic za nic,“ uvádí v rozhovoru.

Na videozáznamech, které aktivisté kritizující Hamás hojně sdílejí na sociálních sítích, je často vidět mladé muže, kteří pochodují zničenými ulicemi a skandují: „Ven, ven, ven, Hamás ven!“ nebo „Hamás je odpad,“ informuje BBC.

Hamás odpor netoleruje

Vyjádřit odpor proti Hamásu se obyvatelé Gazy dlouhodobě obávali, nesouhlas teroristé netolerují. Jak dříve informoval Washington Post, ti, kteří nevoli projeví, jsou mučeni a biti. Výhrůžky přicházejí i tamním novinářům, kteří o demonstracích chtějí informovat. Hamás je prezentuje jako kolaboranty Izraele.

Jednoho z březnových protestů proti Hamásu se zúčastnil i 22letý Udaj ar-Rubaj. Ozbrojenci ho následně unesli z uprchlického tábora, kde se rozhodl schovat. Jeho tělo bylo nalezeno o několik hodin později se zjevnými známkami mučení.

Rubaj byl před svou smrtí aktivní na sociálních sítích, kde zveřejňoval záběry z dění v ulicích. „Jsem na ulici a nevím, kam jít. Nevím, proč po mně jdou. Zničili nás a přivedli do zkázy,“ vyjádřil své obavy v posledním videu. Na jeho pohřbu se malý dav dožadoval pomsty a žádal, aby Hamás odešel z Gazy.

Odpor k Hamásu neznamená konec nenávisti k Izraeli

Podobného osudu se podle BBC měl dočkat i Amín Abed, který se rozhodl vystoupit proti Hamásu. Maskovaní teroristé ho zmlátili do bezvědomí a polámali mu kosti po celém těle. Abed přežil a nyní našel útočiště v Dubaji. „Moc Hamásu začala slábnout,“ uvedl. „Zabíjí civilisty, aby lidi zastrašil, ale už to není jako dřív,“ dodal.

Obyvatelé Gazy už téměř nemají naději v ukončení války. Ačkoli vojenský konflikt rozpoutal právě Hamás svým bezprecedentně vražedným útokem na Izrael 7. října 2023, Gazané svůj hněv směřují stejnou měrou na teroristy i na židovský stát. Na otázku, kterou stranu viní z katastrofy v Gaze nejvíce, Amin Abed odpověděl, že je to „volba mezi cholerou a morem“.

Abbás: Propusťte rukojmí, psí synové!

Ve středu se proti Hamásu nezvykle ostře vymezil také předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, když jeho představitele označil za „psí syny“.

Vyzval teroristy, aby okamžitě propustili všechny zbývající izraelské rukojmí, protože jejich zadržování podle něj poskytuje Izraeli záminku k vojenským akcím v Gaze.

Požaduje také, aby Hamás složil zbraně a předal správu Pásma Gazy Palestinské autonomii.

Výběr článků

Načítám