Článek
Kromě náměstí Míru se slavnost Jom ha-šoa uskuteční i v Terezíně a v pražské Pinkasově synagoze, kde jsou jména 80 000 vyvražděných Židů na území České republiky s osobními daty a jménem příslušné obce napsána na stěnách.
Předčítání jmen Židů spojené s promítáním jejich fotografií se na náměstí Míru koná poprvé. Cílem je oslovit širší veřejnost.
Zahájení oslav Jom ha-šoa v losangeleském Středisku Simona Wiesenthala se zúčastní i český prezident Václav Klaus, který tam pronese projev.
Izrael vyzval k boji proti antisemitismu
V Izraeli zněly už v úterý ráno sirény. Na dvě minuty se zastavila doprava a lidé stáli mlčky, aby uctili oběti.
Stovky přeživších se účastnily už v pondělí večer slavnosti v jeruzalémském památníku holocaustu. Na její úvod promluvil prezident Moše Kacav a vyzval mezinárodní společenství k boji proti antisemitismu: "Nenávist k Izraeli znovu a znovu ukazuje svou tvář v krvavých urážkách, v popírání holocaustu i v prohlášení, kde se objevuje přání, že přijde den, kdy bude Izrael vymazán z mapy."
Pochod živých v Polsku
Na osm tisíc mladých Židů z celého světa spolu s izraelském nositelem Nobelovy ceny míru Šimonem Peresem projde v Polsku tříkilometrovou trasu z koncentračního tábora Osvětim do Birkenau. To byl největší nacistický koncentrační tábor, ve kterém zemřelo mezi 1,1 až 1,5 miliónem lidí, převážně Židů.
Tento "pochod živých" se koná od roku 1988. Loni při příležitosti 60. výročí osvobození Osvětimi Rudou armádou se ho účastnilo na 20 000 lidí.
Dnem holocaustu sice vyhlásily Spojené národy 27. leden, kdy byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim, ale Izrael jej slaví 27. dne židovského měsíce Nissanu, týden před Dnem nezávislosti.