Článek
Akima Çeku navrhla vládnoucí koalice, kterou tvoří Liga za demokratické Kosovo (LDK) a Aliance pro budoucnost Kosova (AAK). Koalice má v parlamentu 66 křesel.
Çeku nahradí ve funkci Bajrama Kosumiho, který minulý týden podal demisi. Mezinárodní společenství doufá, že volba nového premiéra ukončí politické spory mezi kosovskými Albánci. Opozice je však s jeho s volbou nespokojena, tvrdí, že jde jen o kosmetickou změnu.
Bělehrad už dopředu vyjadřoval nespokojenost s Çekuem kvůli tomu, že tento bývalý voják velel nelegální UÇK a žádal mezinárodní společenství, aby zakročilo. V Bělehradu na něj byl před čtyřmi roky vydán zatykač kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných na Srbech v Kosovu během ozbrojeného konfliktu v letech 1998-99. Šéf Mise OSN v Kosovu (UNMIK) Sören Jessen-Petersen prohlásil, že přes žádost Srbska nebude zvolení Çekua premiérem bránit.
Podle srbské vlády může jmenování Çekua ohrozit nynější jednání o budoucnosti Kosova. Další kolo jednání mezi Srby a kosovskými Albánci o jeho budoucím osudu začne 17. března. Albánci chtějí samostatnost Kosova, které je součástí Srbska, Bělehrad ji odmítá.