Článek
John Tinniswood se narodil 26. srpna 1912, ve stejném roce, kdy se potopil Titanic. Nejstarším mužem se stal v roce 2020, a to poté, co zemřel do té doby nejstarší muž na světě - Juan Vincente Pérez Mora. Tomu tehdy bylo 114 let. Tinniswooda oficiálně uznala nejstarším mužem světa Guinessova kniha rekordů v dubnu roku 2024, píše server BBC.
Zesnulý nejstarší muž světa již dříve pro server uvedl, že byl jako mladík velmi aktivní a hodně se věnoval chůzi. „Netuším, proč jsem byl požehnán tak dlouhou životností,“ řekl. „Buď žijete dlouho, nebo krátce, nemůžete s tím nic moc dělat,“ dodal.
Se svou ženou se seznámil na plese v Liverpoolu v roce 1942. V manželství prožili 44 let, v roce 1986 paní Tinniswoodová zemřela.
Tinniswood po sobě zanechal dceru Susan, čtyři vnoučata a také tři pravnoučata. Jeho rodina ho popsala jako inteligentního, rozhodného, odvážného a společenského člověka. Uvedla také, že miloval fotbal a byl velmi nadaný na matematiku.
Pracoval jako pošťák
„John vždycky rád děkoval. Proto jeho jménem děkujeme všem, kteří se o něj v průběhu let starali, včetně jeho ošetřovatelů v pečovatelském domě Hollies, jeho praktických lékařů, obvodních sester, ergoterapeuta a dalších pracovníků zdravotní služby,“ uvedla rodina.
Tinniswood také za druhé světové války sloužil v armádě. Jeho práce kromě účetnictví a auditorství zahrnovala i logistické úkoly, jako bylo vyhledávání vojáků nebo zásobování potravinami. Po válce pracoval nějakou dobu jako pošťák a později jako účetní, než v roce 1972 odešel do důchodu. Jeho rodina uvedla, že v důchodu byl aktivní, zapojil se například do církve a později i kázal.
Dosud zcela nejstarším žijícím mužem byl Jiroemon Kimura z Japonska, který se dožil 116 let a 54 dní. Zemřel v roce 2013. Nejstarší žijící ženou na světě a nejstarším žijícím člověkem je Japonka Tomiko Itooka, které je v současné době 116 let.