Článek
První z dívek, Lyndu Mannovou, Pitchfork zavraždil v roce 1983 v Leicesteru. Tehdy mu bylo 22 let a byl otcem dvou dětí.
Mannová se vracela z hlídání dětí, cestu domů si chtěla zkrátit po nevyužívané stezce. Pitchfork si na ni počkal, druhý den byla nalezena uškrcená a znásilněná.
Double child killer Colin Pitchfork released from prison, UK Ministry of Justice confirms https://t.co/JlFyn0nGEx
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) September 1, 2021
Policie zajistila vzorek semena a identifikovala ho jakožto patřící člověku s krevním typem A s enzymovým profilem, který má jen 10 procent mužů. Pachatele ale nenašla.
Druhou vraždu vykonal po třech letech, modus operandi byl stejný, Dawn Ashworthové bylo rovněž 15 let.
Usvědčilo ho DNA
Pitchwork se ke svým činům nakonec přiznal, ale k jeho dopadení by nikdy nedošlo nebýt tehdy přelomové metody genetické daktyloskopie.
Ta umožňuje díky unikátnosti sekvence DNA určit, zdali daný úsek DNA patří hledanému člověku. Stalo se tak vůbec poprvé v historii britské policie.
Nebýt těchto vědeckých důkazů, policie by tehdy zřejmě zatkla místního 17letého chlapce Richarda Bucklanda, který neměl s vraždami nic společného.
Soud Pitchforka sice v roce 1988 poslal do vězení na doživotí s vysvětlením, že s ohledem na zachování bezpečí veřejnosti by takový člověk neměl být nikdy propuštěn na svobodu.
Tehdejší ministr spravedlnosti však stanovil minimální dobu pobytu za mřížemi na 30 let. Pitchfork proto opustil vězení ve středu.
„Nemyslím si, že by měl dýchat stejný vzduch jako my,” reagovala matka zavražděné Dawn Ashworthové. Podle ní má doživotí znamenat doživotí.