Článek
Mezi oběti moderního otroctví se počítají například ženy a dívky nucené k prostituci, domácí služebnictvo, které pracuje za nepatrnou nebo žádnou mzdu, nebo dělníci, kteří jsou nuceni k práci na rybářských lodích nebo na farmách. V Británii loni mohlo být 10 000 až 13 000 těchto lidí, stojí ve zprávě.
Britský Národní kriminální úřad (NCA) počet potenciálních obětí novodobého otroctví za loňský rok v nedávné zprávě odhadl na 2 744 lidí. Bylo by to o 22 procent víc než v předešlém roce.
Vláda v Londýně přišla s podobným odhadem vůbec poprvé. Zpráva vznikla v rámci vládní strategie pro boj proti obchodu s lidmi a modernímu otroctví. Jejím cílem bylo přitom počítat i s nejasnými údaji v podobě neohlášených případů, které ve zprávě NCA chybí, napsala AP. Autoři zprávy přitom pracovali s řadou zdrojů včetně policie, pohraničníků či neziskových organizací.
Podle úřadů v posledních letech v Británii přibývá případů novodobého otroctví. Skutečný rozsah je ale těžké stanovit. Oběti jsou totiž ukryté, pod dohledem, nebo se bojí ohlásit věc policii. Mnoho z nich pašeráci do Británie přivezli ze zemí jako je Albánie, Nigérie, Polsko a Rumunsko. Úřady ale upozorňují, že kořistí pašeráků se stávají i britské děti a dospělí, kteří jsou náchylní k takovému zneužití.