Článek
Podle mluvčího amerických jednotek v Afghánistánu Matta Hackathorna americké obrněné vozidlo na hlídce zasáhla podomácku vyrobená a na dálku odpálená bomba v okrese Pech, kde má svoji základnu hnutí Tálibán. Podle guvernéra mají útok na svědomí jeho příslušníci.
V provincii Kunar byl ve čtvrtek zajat Pákistánec Hadži Nadir, který podporoval al-Kajdá a Tálibán. Podle guvernéra šlo o operativce teroristické sítě. Nadir, který pocházel ze pákistánské Severozápadní provincie, se údajně podílel na řadě podobných bombových atentátů.
Na bývalého afghánského prezidenta a předseda senátu Sibghatilláha Mudžáddadího v Kábulu zaútočili sebevražední atentátníci. Vyváznul jen se zraněními, ale zahynuli dva civilisté a oba sebevražední atentátníci jedoucí v autě. "Byl to sebevražedný atentát. K našemu autu, v němž jel Mudžáddadí, se přiblížil jiný vůz a vybuchl," řekl člen Mudžáddadího ochranky. Útok se odehrál poblíž kábulské univerzity a dva automobily z Mudžáddadího konvoje při explozi shořely. Civilní oběti jsou náhodní chodci. Tři osoby byly zraněny.
Atentát na exprezidenta
Mudžáddadí útok považuje za pokus pákistánské tajné služby ho zlikvidovat. Na tiskové konferenci prohlásil, že afghánské úřady mají informaci, že na území země proniklo z Pákistánu pět osob, které mají Mudžáddadího zavraždit. Mezi zeměmi vzrůstá napětí. Afghánistán nedávno obvinil Pákistán, že se na jeho území skrývá vůdce Tálibánu mulla Umar a že z tamních výcvikových táborů do Afghánistánu proudí sebevražední atentátníci. Pákistán to popřel, informaci o Umarovi označil za zastaralou a kritizoval Afghánistán, že ji vůbec zveřejnil.
Akce v Pákistánu
Pákistánští vojáci napadli v noci na sobotu zničili tábor islámských ozbrojenců na afghánsko-pákistánské hranici, přičemž zabili 30. Mezi mrtvými byli i cizinci. Podle tajné služby patřil objekt plný zbraní a výbušnin, na nějž vojáci útočili, duchovnímu Sádikovi Núrovi, který podporuje Tálibán.
Armáda po Núrovi a dalším duchovním pátrá už několik dní, protože oba považuje za vůdce bojů proti pákistánským vojákům, od soboty si vyžádaly až 140 obětí. Současné střety na afghánsko-pákistánské hranici jsou nejhorší od roku 2004. Civilisté kvůli nim prchají do bezpečnějších oblastí.
Únos zaměstnanců německé firmy
Osm pracovníků německé firmy zajišťující pitnou vodu na vojenských základnách, mezi nimiž byli čtyři Albánci, unesli ozbrojení muži v sobotu v jihoafghánské provincii Hílmand, když se vraceli do Kábulu. Její guvernér nedokázal upřesnit, kdo je za únosem. Karí Muhammad Júsuf, který tvrdil, že hovoří za bývalé afghánské vládní hutí Tálibán, řekl, že rukojmí jsou v rukou bojovníků Tálibánu a že jsou v pořádku. Únosci prý zformulují své požadavky později.