Článek
„Od mezinárodních agentur máme bilanci nepokojů ve Francii. V té Francii, která nás teď ústy svého prezidenta kritizuje,“ reagoval polský premiér Mateusz Morawiecki podle zpravodajského webu WP.pl s tím, že za několik měsíců ve Francii zahynulo 12 osob a čtyři tisíce utrpěly zranění.
„Jak by reagovala Gazeta Wyborcza, kdyby se desetina toho stala v Polsku?“ dodal v narážce na liberální list, který vůči konzervativní polské vládě zaujímá kritický postoj. „Evropská unie musí být klubem států, které jsou si rovny,“ uzavřel.
Macron už loni tvrdil, že ze Schengenu by měly být vyloučeny státy, které nepodporují posílení unijní pohraniční agentury Frontex, nyní jako kandidáty na vyloučení zmiňoval státy, které nechtějí „nést společné břímě“.
Francouzský prezident není ve svém tvrdém postoji v Evropské unii zcela osamocen. Loni v prosinci například belgický premiér Charles Michel řekl, že státy Visegrádu včetně Česka by měly být ze Schengenu vyloučeny, protože při řešení migrační krize neprojevují dostatek solidarity.
Uklidňování žlutých vest
Prezident Macron slíbil minulý týden řadu ústupků včetně nižší daně z příjmu a různých sociálních opatření, aby uklidnil protivládní protesty takzvaných „žlutých vest“. V sobotu nicméně po celé Francii opět vyšly do ulic tisíce příznivců tohoto hnutí, aby žádali Macronovu demisi. Ve Štrasburku dav policie rozháněla slzným plynem.
Organizátoři odhadli sobotní účast na 60 tisíc lidí, podle policie bylo všech protestujících zhruba 23 600. Prvních protestů loni v listopadu se přitom zúčastnilo na 280 tisíc demonstrantů.