Článek
Britové si všímají, že zhruba od 15. února se neobjevují zprávy o použití dronů. Předtím hlásily ukrajinské síly od konce ledna do začátku února sestřelení více než dvou desítek dronů Šáhid-136.
Nedostatek nasazení těchto strojů podle rozvědky naznačuje, že Rusko vyčerpalo své současné zásoby. „Bude pravděpodobně usilovat o doplnění zásob,“ uvedli Britové.
Poznamenali k tomu, že ačkoli tyto zbraně nemají dobré výsledky při ničení cílů, Rusko je pravděpodobně považuje za užitečné návnady. „Mohou odvrátit ukrajinskou protivzdušnou obranu od účinnějších ruských řízených střel,“ napsali.
Biden: Ukrajina teď stíhačky F-16 nepotřebuje, potřebuje tanky a další HIMARS
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 25 February 2023
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) February 25, 2023
Find out more about Defence Intelligence: https://t.co/dnK9iMITD3
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/vozmOE36aJ
V pátek uplynul rok od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Kyjev se brání agresorovi i díky dodávkám zbraní ze Západu. V souvislosti s vojenskou pomocí se v poslední době mluví hlavně o dodávkách tanků.
Náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński v sobotu uvedl, že se Polsko po čtyřech tancích Leopard 2 chystá brzy poslat na Ukrajinu další. „Doufáme, že to bude velmi brzy, že je to spíše otázka dnů než týdnů,“ řekl Jabloński.
Celkem Polsko plánuje předat svému východnímu sousedovi 14 strojů německé výroby. Jabloński dodal, že důvodem, proč se Polsko rozhodlo dodat některé tanky co nejdříve, bylo povzbudit ostatní země, aby zvýšily své úsilí.
O vojenské podpoře ze zahraničí ale jednají i okupanti. Spojené státy v pátek varovaly, že Rusko by mohlo Íránu poskytnout bojové letouny výměnou za zesílenou podporu války proti Ukrajině. Der Spiegel zase napsal, že ruská armáda jedná o masové výrobě dronů pro Rusko s Číňany.