Článek
Volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu, jen v pátek podle pozorovatelů přinesly dva tisíce porušení volebních pravidel.
Podle BBC si státní zaměstnanci stěžují na nátlak ze strany nadřízených. Podvádění s volebními lístky a porušování zapečetěných uren jim prý „důrazně doporučili“ jejich nadřízení.
Ruští zaměstnanci Googlu čelí výhrůžkám, firma pomalu podléhá Kremlu
Kreml sice popírá, že by v Rusku nutili voliče k tomu, jak mají hlasovat. Natož aby někoho nutili k volbě současně vládnoucího Jednotného Ruska.
Na twitteru se však stalo virálním video, jak žena přišla k urně s lístkem několikrát za sebou, jen vždy v jiném oblečení.
😁😁😁toto je ještě ze včerejška, skoro na všech videích, je jedna a ta samá žena, jen mění oblečení 😁
— Roman M (@Fbeyeee) September 18, 2021
1 pic.twitter.com/SxVWn0AbiU
Ústřední volební komise přitom jen v pátek obdržela 137 stížností ze 45 regionů na to, že lidé byli k volbě donucení. Za první den komise obdržela 6137 písemných stížností, což je skoro dvojnásobek oproti volbám v roce 2016.
Volební komise ale podle agentury DPA stížnosti nepřijala a jednoduše je roztrhala.
Dále po sociálních sítích kolují videa, kdy se někdo snaží vhodit do volební urny celé balíčky hlasovacích lístků.
V Petrohradě zase komise manipuluje s urnou za přihlížení policistů, z nichž jeden papírovou krabicí zakrývá kameru, aby nebylo vidět, jak přesně se s lístky podvádí.
😁chtěl sem to zapíchnout, ale toto ještě..Petrohrad, místnost č. 1379. Potřebují dělat nějaké machinace se sejfem, ale...i ti co to sledují se začnou smát.😁Je to jediná kamera s výhledem na sejf. Policista vše "jistí". pic.twitter.com/uhxbCTrN5F
— Roman M (@Fbeyeee) September 18, 2021
Ke všem podvodům navíc agentura AFP připomněla, že k volbám nebyl připuštěn žádný kandidát, který by se dal označit za odpůrce Putinova režimu, a proto tým vězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného vytvořil aplikaci „chytré hlasování“.
Aplikace měla radit voličům, který ze soupeřů kandidátů vládní strany Jednotné Rusko má největší šanci uspět, a tedy koho mají podpořit, aby způsobili potíže vládnoucímu Jednotnému Rusku. Přihlásilo se k ní více než tři čtvrtiny voličů.
Chytré hlasování, které Kreml odmítl uznat, se však podle AFP po odstoupení, Googlu, Applu a ruské společnosti Telegram stalo prakticky nedostupným voličům, kteří by chtěli hlasovat proti Jednotnému Rusku.
На участке №1459 силовики применили удушающий прием и избили кандидата в ЗакС Петербурга от «Яблока» Никиту Сорокина. Он сам вызвал полицию, так как зафиксировал пропажу 300 бюллетеней.
— Новая Газета (@novaya_gazeta) September 18, 2021
Видео: «Наблюдатели Петербурга»https://t.co/ugZI7BKlnW pic.twitter.com/81C2becNEz
Postup internetových gigantů bude mít podle zakladatele Telegramu Pavla Durova smutné důsledky pro svobodu slova v Rusku i jinde ve světě.
"Sejf" ve kterém se mají skladovat pytle s lístky. Vypadá bezpečně, vypadá betelně, hlavní zadní stěna "sejfu" je přímo neproniknutelná. A "přivařená" izolepou. Orel, místnost č. 49. pic.twitter.com/1TFcfWAeUP
— Roman M (@Fbeyeee) September 18, 2021
„Je skutečně ostuda, když cenzuru zavádějí soukromé firmy, které údajně hájí myšlenku svobody,“ uvedla podle agentury Reuters mluvčí Navalného Kira Jarmyšová.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však podle agentury AFP řekl, že daná aplikace byla v Rusku postavena mimo zákon.
В Санкт-Петербурге продолжают фиксировать вбросы бюллетеней
— Движение Голос (@golosinfo) September 17, 2021
Стопку бланков сфотографировал Даниил Кен на УИК 1809. На том же участке сейф-пакет с бюллетенями после надомного голосования лежит на полу рядом с избирательной урной. Анастасия Кадетова…https://t.co/qwNPe4nObV pic.twitter.com/yeWogWRxk1