Hlavní obsah

Už delší čas sledujeme růst nenávisti ve společnosti, říká slovenský sociolog

Slovensko potřebuje porozumění a klid, říká v rozhovoru pro Novinky a Právo slovenský sociolog Martin Slosiarik. Hledání viníků atentátu mezi opozičními politiky nebo novináři podle něj jen přilévá olej do ohně.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Stopy po kulce na stromě v Handlové, kde došlo k atentátu na Roberta Fica.

Článek

Slovenský tisk označil útok na premiéra Roberta Fica za útok do srdce společnosti. Co tato rána způsobí?

Je to bezprecedentní situace, kterou si nikdo neuměl představit. V našem geopolitickém prostoru jsme dosud neměli takovou zkušenost. V roce 2018 jsme zažili vraždu novináře a jeho snoubenky, v roce 2022 teroristický útok v Zámecké ulici v Bratislavě (v LGBT kavárně byly zastřeleny dvě osoby - pozn. red.). Toto je výjimečné tím, že se jedná o vrcholného ústavního činitele, předsedu vlády. Je znát, že i běžní lidé jsou z toho znejistění, šokovaní, vyvedení z míry. Některé to skutečně zasáhlo do srdce.

„Nemělo se to stát.“ Mezi lidmi na Slovensku je strach z eskalace násilí

Zahraniční

Byl podle vás čin vyprovokovaný vyhrocenou atmosférou ve společnosti?

Nevím, zda se to dá připsat jednomu konkrétnímu momentu. Už delší čas sledujeme růst nenávisti ve společnosti. Radikalizuje se. Vytvářejí se názorové bubliny, které se navzájem neposlouchají a nelze je přesvědčit argumenty. Celé to zprostředkovávají sociální sítě, které umožňují, že se lidé nekontrolovaně a bez obav vyjadřují způsobem, který přesahuje společenské normy. Ukazuje se, jak blízko může být od slov k nenávisti a fyzickému útoku.

Hned po útoku vystartovali vládní poslanci proti opozičním, ve čtvrtek zase ministři obvinili novináře, že za špatnou náladu ve společnosti mohou oni. Co na to říkáte?

Tato rychlá stigmatizace a hledání pachatele v části společnosti, ať už mezi novináři, liberály, progresivisty, nebo opozicí, nepřináší do společnosti žádný klid a smíření. Naopak to přiživuje konflikt a nenávist. Je to přilévání oleje do ohně. To není cesta, která by měla vést ke smíru.

Politický zápas by měl být primárně v soutěži mezi jednotlivými návrhy řešení, která tu jsou pro občana. Toto pomáhat nebude. Naopak kvituji setkání prezidentky Zuzany Čaputové se zvoleným prezidentem Petrem Pellegrinim, které se snažilo vyslat signál, že to, co na Slovensku potřebujeme, je porozumění.

Takový případ se může stát i v jiné zemi. Je to zřejmě rozhodnutí jednoho člověka, osamělého vlka. Samozřejmě že důležité jsou jeho motivy, ale podle toho, co víme z médií, tak jeho rozhodnutí postupně dozrávalo. Vliv asi měla atmosféra ve společnosti. Politici dávají lidem do určité míry vzor pro chování. To, jak vystupují a komunikují, často nevypadá jako soutěž v myšlenkách, ale jako souboj v ringu. Kde není důležité oponenta porazit v návrzích řešení, ale knokautovat ho z hlediska jeho osobnostní charakteristiky.

Nůž, kamení i vejce. Útoky na politiky zná i Česko

Domácí

Co se bude dít dál? Budou podle vás chtít vládní strany přitvrdit?

Samozřejmě nevíme, protože tuto zkušenost jsme dosud neměli. Doufám, že nedojde ke zneužití této události, aby se omezovaly instituce demokracie. Společnost by měla mít po 30 letech svobody vybudované mechanismy, které zvládnou i takové situace a nepustí ke kormidlu autokraty, a vzít si větší míru kontroly nad státem.

Kvůli omezování veřejnoprávních médií se měla uspořádat demonstrace, ta se odvolala. Není to signál, že se bude opozice nyní bát kritizovat vládu?

Nebral bych to tak. Spíš je to signál, který chce ukázat, že nad vším musí stát morálka. Že nejdůležitější nejsou politické cíle, ale morální principy. A v této situaci prostě opozici nepřišlo vhodné organizovat protesty. Raději mu vyjádřili úctu a solidaritu.

Může Fica pokus o atentát posílit? Může si situací získat sympatie voličů, kteří mu dosud nefandili?

Jestli myslíte, že by se lidé identifikovali s někým, komu bylo ublíženo, to se stává. Ale záleží na tom, odkud by jeho podpora rostla. Umím si představit, že by Fico získal v průzkumech veřejného mínění víc respondentů, kteří ho označí za důvěryhodného politika. Ale celkově těžko říct, odkud by mohl čerpat větší podporu pro stranu SMER. Pokud by rostla, tak by pravděpodobně rostla na úkor jeho koaličních partnerů - Hlasu nebo Slovenské národní strany. Nemyslím si, že by na základě této události získal podporu opozičních stran.

Atentátníka na Fica natočili na protivládních demonstracích

Evropa

Související články

Výběr článků

Načítám