Hlavní obsah

Utrpení proměnili v zábavu. Německá desková hra o sicilské mafii pobouřila Itálii

3:13
3:13

Poslechněte si tento článek

Až do politické roviny se přenesly dohady ohledně deskové hry z dílny německého tvůrce, jejímž námětem je boj mafiánských klanů o nadvládu nad Sicílií. Ke kritikům, kteří autorovi a distributorům vyčítají zlehčování organizovaného zločinu, se přidal také italský velvyslanec v Berlíně.

Foto: Profimedia.cz

Maria Falconeová, sestra prokurátora Giovanniho Falconeho, kterého zavraždila sicilská mafie.

Článek

Tvůrce Maximilian Maria Thiel pojmenoval hru jako La Famiglia: The Great Mafia War (Rodina: velká mafiánská válka). Hráči se při ní vžívají do role soupeřících bossů sicilských klanů, kteří používají nelítostné zabijácké praktiky, například bomby nastražené v autech.

Nedávno se hra objevila na trhu i v italské verzi, což na Apeninském poloostrově nezůstalo bez odezvy. Mezi prvními kritiky byla Maria Falconeová, sestra známého prokurátora Giovanniho Falconeho, který se specializoval na odhalování zločinů sicilských mafiánů, ale v roce 1992 zahynul ve věku 53 let při atentátu, jehož strůjci mu umístili do auta bombu.

„Nechápu, jak někoho může napadnout hra, která si zahrává s city lidí blízkých těm, kteří přišli o život ve službě státu,“ řekla Falconeová novinám Corriere della Sera. „Mafie přinášela na Sicílii a v celé Itálii jen smrt. Taková hra uráží památku všech, kteří přispěli k potlačování organizovaného zločinu v této zemi,“ dodala.

Přidal se k ní Alessandro De Leo, regionální politik strany Vzhůru, Itálie!, jenž dokonce vyzval k zákazu prodeje hry. „Tento produkt nejen uráží důstojnost Sicilanů, ale znehodnocuje i každodenní úsilí milionů občanů, kteří bojují za spravedlnost,“ zdůraznil. Podle něj je nepřijatelné, aby se organizovaná kriminalita spojená s velkou dávkou násilí a utrpení proměnila ve stolní hru.

Nyní se do sváru vložil i zástupce italské vlády, nový velvyslanec v Berlíně Fabrizio Bucci. Napsal dopis redakci německého deníku Bild, v němž mj. poděkoval za to, že list informoval o kritice, kterou hra v Itálii vyvolala.

„Mafiáni se v ní zabíjejí navzájem“

Trivializace mafie je podle něj dvojnásob nebezpečná. Jednak zraňuje cítění pozůstalých po obětech zločineckého řádění a současně hrozí, že lidé upadnou do „klišovitého a povrchního pohledu“ na organizovaný zločin v jižní Itálii. „Mafie nesmí být nikdy vnímána jako hra,“ dodal ambasador.

Vynálezce hry vyjádřil nad reakcemi v Itálii lítost, svůj produkt ale hájí. „Je mi velmi líto, pokud se lidé cítí touto hrou zraněni. To nikdy nebyl můj záměr,“ řekl Thiel.

„V této hře se zabíjejí pouze mafiáni navzájem, takže v tom nevidím problém. Kromě toho je hra záměrně udržována v abstraktní rovině, například tím, že se hraje s kostkami, nikoli figurkami,“ dodal.

Na Sicílii zakázali prodej suvenýrů s mafiánskou tematikou

Koktejl
Související témata:

Výběr článků

Načítám