Článek
V telegramu egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi Klaus uvedl, že ho zpráva o teroristickém útoku v Egyptě, při kterém dnes zahynulo 88 lidí, mezi nimi i jeden český občan, hluboce zasáhla. Klaus rovněž připomněl odhodlání České republiky neustupovat zlu terorismu, postavit se mu a vykořenit ho a ujistil Mubaraka, že může vždy počítat se solidaritou i s pomocí ČR.
Premiér Jiří Paroubek v souvislosti s egyptskými atentáty zdůraznil, že teroristé mohou udeřit prakticky kdekoliv. "Bezprecedentní série útoků svědčí o tom, jak moc se svět zmenšil," podotkl, přičemž se však zároveň vyslovil proti vyvolávání paniky.
USA: Je to barbarství
Americký Bílý dům označil atentáty za barbarské. "USA tvrdě odsuzují tyto teroristické barbarské útoky v egyptském Šarm aš- Šajchu, při nichž zahynulo množství nevinných civilistů různých národností a vyznání. Modlíme se za oběti a jejich rodiny," píše se v komuniké Bílého domu. Prezident USA George Bush v telefonátu svému egyptskému protějšku Mubarakovi pak slíbil podpořit egyptskou vládu při pomoci obětem a při pátrání po strůjcích atentátů.
Ruský prezident Vladimir Putin poslal Mubarakovi soustrastný telegram. "Jsem si jistý, že v této těžké chvíli se projeví nejlepší stránky egyptského lidu - odvaha, rozhodnost ducha a odhodlání," citovala ruská prezidentská kancelář z textu. Putin zároveň vyzval k jednotě proti mezinárodnímu terorismu, který "se snaží přimět civilizovaný svět, aby žil ve strachu a násilí".
Generální tajemník OSN Kofi Annan vyjádřil bolest a rozhořčení nad útoky, které zasáhly "statečný egyptský národ" v den jeho státního svátku. Bolestné pocity projevil také papež Benedikt XVI.
Jsou to "ďábelští lidé", kteří lživě tvrdí, že tak konají ve jménu islámu, řekl o pachatelích útoků britský ministr zahraničí Jack Straw. "Masakr v Šarm aš-Šajchu potvrzuje, že čelíme barbarskému zesilování smrtících akcí", za nimiž stojí teroristé, uvedl italský premiér Silvio Berlusconi, který také potvrdil závazky Itálie v boji proti mezinárodnímu terorismu.
Izrael odsoudil "nelidské teroristické činy" a nabídl Egyptu pomoc při záchranářských pracích. Židovský stát zároveň vydal doporučení asi 10.000 izraelských turistů, aby se vrátili ze Sinajského poloostrova zpět do země. Předseda zahraničního a bezpečnostního výboru izraelského parlamentu Juval Steinitz prohlásil, že atentáty představují zásadní neúspěch práce egyptských tajných služeb.
Útoky odsoudil i islámský svět
Palestinský vůdce Mahmúd Abbás vyjádřil "z hloubi srdce" podporu egyptským bratrům a prezidentovi Mubarakovi v boji proti terorismu. Atentáty odsoudil i vysoký představitel palestinského radikálního hnutí Islámský džihád, přičemž upozornil na to, že mezi oběťmi byli především Arabové a muslimové. Podle něj podobné činy škodí palestinským zájmům.
Jordánsko vyjádřilo naději, že se podaří egyptským úřadům chytit původce útoků a postavit je před soud. Sýrie vyjádřila podporu "jakémukoli úsilí" zaměřenému na vykořenění terorismu a Irák odsoudil "rakovinu" terorismu, která ohrožuje celý svět.
Írán si při odsouzení útoků neodpustil kritiku USA, které prý mají změnit politiku boje proti terorismu, v níž měří dvojím metrem. "Přístup USA k boji proti terorismu učinil svět méně bezpečným," uvedlo íránské ministerstvo zahraničí.