Článek
Spekulují, že jimi mohli být buď příznivci Husajnovy strany Baas, nebo jiné partyzánské jednotky odmítající okupaci země. Útoky na jihu podle Britů byly koordinované.
Nejtěžší střet se odehrál ráno u jihoirácké Amary. Iráčané zde ostřelovali britskou hlídku a šest vojáků zabili. Šest obětí byli "členové královské vojenské policie, kteří byli zapojeni do výcviku irácké policie," sdělil ministr obrany Geoff Hoon britským poslancům. "Podle prvních informací se incident stal na policejní stanici," dodal, kde byla také podle BBC nalezena těla obětí.
Při druhém incidentu se pod palbu dostali hlídkující příslušníci výsadkového praporu a jeden z nich byl zraněn. Britové přivolali vrtulník, ale Iráčané ostřelovali i jeho posádku a zranili dalších sedm vojáků. Tři z nich jsou ve vážném stavu.
K incidentu přitom došlo jen několik hodin na útocích na americké vojáky. Ti také patří v poslední době k hlavním cílům ozbrojených útočníků v Iráku a dnes byli napadeni třikrát v oblastech západně od Bagdádu. Ráno Iráčané zaútočili na stráž elektrárny ve Fallúdži a pak následovaly dva útoky na americké vojáky u Ramádí, správního střediska provincie Anbár. Ve Fallúdži útočníci použili raketomety. Při následné pátrací akci byl tankovým granátem zabit jeden Iráčan. Elektrárna poškozena nebyla.
Britové už hlídkovali bez vest a helem
Další čtyři Iráčané byli zabiti a dva američtí vojáci zraněni při dvou útocích iráckých ozbrojenců proti jednotkám USA v oblasti Ramádí. Útoky na Brity, jimž je svěřena ostraha iráckého jihu, jsou překvapením. Hlavní boje v Iráku skončily 1. května a od té doby Iráčané napadali jen americké vojáky. Britové hlídkují v okolí Basry už bez helem a neprůstřelných vest.
Američané ztratili od konce hlavních bojů 56 mužů, z nichž 19 bylo zabito při útocích a 37 zahynulo při incidentech, které Pentagon neoznačuje za nepřátelské. Koalice se snaží odbojové buňky neutralizovat a zatkla několik stovek lidí.