Článek
ISAF v loňském roce vyšetřoval 137 útoků žraloků a zjistil, že 73 z nich bylo nevyprovokovaných. O rok dříve to bylo 52. Výzkumníci zaznamenali 39 vyprovokovaných útoků. Za ty se považují případy, kdy člověk iniciuje kontakt s predátorem, například když se potápěči snaží žraloka dotknout.
Tyler Bowling, který databázi vede, upozornil, že 52 útoků registrovaných v roce 2020 bylo nejméně zdokumentovaných případů za posledních deset let. Naopak počet útoků zaznamenaných loni odpovídá pětiletému průměru 72 útoků.
„Počet žraločích kousnutí v roce 2020 drasticky poklesl v důsledku pandemie,“ řekl Bowling agentuře AP. „Uplynulý rok byl mnohem typičtější, s průměrným počtem kousnutí od různých druhů a úmrtími způsobenými žraloky bílými, bělavými a tygřími,“ dodal.
Jedenáct obětí
Žraloci loni usmrtili 11 lidí, v devíti případech šlo o nevyprovokované útoky. Tři smrtelné útoky zaznamenala Austrálie a dva Nová Kaledonie. Po jedné oběti registrovaly Spojené státy, Brazílie, Nový Zéland či Jihoafrická republika.
Florida vede v USA i ve zbytku světa v počtu nevyprovokovaných žraločích kousnutí již několik desetiletí a tento trend pokračoval i v roce 2021, uvedli vědci. V loňském roce na Floridě zaznamenali 28 nevyprovokovaných kousnutí, zatímco ve zbytku USA 19 a mimo USA celkem 26.