Hlavní obsah

Útok v Magdeburku: Útočník už dříve hrozil zásahem v jiné části Německa

3:30
3:30

Poslechněte si tento článek

Útočník z Magdeburku už dříve opakovaně hrozil spácháním trestných činů ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa, kde žil mezi lety 2011 a 2016. V neděli to na tiskové konferenci ve Schwerinu řekl zemský ministr vnitra Christian Pegel. Padesátiletý muž původem ze Saúdské Arábie je nyní ve vyšetřovací vazbě.

Foto: Axel Schmidt, Reuters

Uzavřené vánoční trhy v Magdeburku po pátečním útoku autem, 21. prosince 2024

Článek

Tálib A., jehož páteční útok na vánočních trzích si vyžádal nejméně pět mrtvých a na 200 zraněných, byl už v roce 2013 poslán na 90 dní za mříže kvůli narušování veřejného pořádku tím, že hrozil spácháním trestných činů, uvedl Pegel.

Tálib A. ve Stralsundu v Meklenbursku-Předním Pomořansku absolvoval část své lékařské praxe. Ve sporu o uznání zkoušek údajně hrozil zástupcům oblastní lékařské komory spácháním činu, který vyvolá mezinárodní pozornost. Poukazoval přitom na atentát na bostonský maraton z roku 2013.

Při vyšetřování se podle Pegela u muže konala i domovní prohlídka. Nenašlo se však nic, co by nasvědčovalo skutečné přípravě na spáchání útoku, ani žádné souvislosti s islamismem. „Naopak, od toho se zjevně distancoval a zastával opačný postoj,“ řekl Pegel.

V lednu 2014 pak byl muž podezřelý z nátlaku. Když na úřadech žádal o sociální podporu, znovu hrozil činy, které vyvolají mezinárodní pozornost, pokud ji nedostane. Také hrozil, že se zabije. Policie muže upozornila na možné důsledky a sdělila mu, že se jím bude podrobněji zabývat.

KOMENTÁŘ: Německé předvánoční déjà vu otřáslo migrační politikou – Alex Švamberk

Komentáře

Německá ústava je xenofobní, tvrdil

V roce 2015 se Tálib A. v dopise adresovaném justičním orgánům dopustil urážky, když se vracel ke svému odsouzení z roku 2013. Na horké lince jednoho spolkového úřadu si stěžoval, že dotyční soudci v Rostocku jsou rasisté, a hrozil, že si obstará pistoli a na soudcích se pomstí. Kromě toho vyjádřil názor, že základní zákon v Německu, tedy ústava, je sám o sobě xenofobní.

Jako nebezpečnou osobu ale úřady muže neklasifikovaly. K tomu by podle Pegela potřebovaly podezřelé indicie s ideologickým pozadím.

Šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch v sobotu v rozhovoru s německou televizí ZDF řekl, že jeho úřad loni v listopadu obdržel upozornění na muže ze Saúdské Arábie, což úřady vedlo k zahájení „náležitých vyšetřovacích kroků“.

„Muž také zveřejnil obrovské množství příspěvků na internetu. Byl i ve styku s různými úřady, dopouštěl se urážek, a dokonce hrozeb. Ovšem nebylo známo, že by se dopustil násilných činů,“ dodal Münch. Také varování ze strany muže byla podle něj velmi nekonkrétní.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) v sobotu na síti X uvedl, že byl na podezřelého upozorněn v létě minulého roku. „Brali jsme to vážně, stejně jako všechna četná upozornění,“ uvedl úřad. Poznamenal však, že není vyšetřovacím úřadem a že informace předal odpovědným orgánům.

Arabský exmuslim spojený s AfD? Nebo je to jinak? Případ vraha z Magdeburku se zamotává

Zahraniční

Výběr článků

Načítám