Článek
Přešlap chorvatského ministra se odehrál v okamžiku, kdy šéfové diplomacií byli „nastoupení“ k obligátní společné fotografii, takzvanému family foto. Dvaačtyřicetiletá Baerbocková coby představitelka hostitelské země přišla jako poslední a postavila se doprostřed přední řady, po levici 65letého Grliče-Radmana, kterého svou pravicí lehce klepla do levé ruky, jakoby na pozdrav.
Grliče-Radmana to zřejmě povzbudilo a ihned podal ministryni ruku, načež se k ní začal naklánět a nasazovat k polibku. Baerbocková instinktivně uhnula a vzápětí vysekla diplomatický úsměv ve zřejmé snaze netaktní počínání chorvatského kolegy před reportéry zaretušovat.
Německá ani chorvatská média to ale neodradilo od toho, aby událost vydatně komentovala. „Útok polibkem na Baerbockovou,“ napsal německý deník Bild. „Ostuda,“ přidal se chorvatský list Jutarnji List, jehož komentátorka se dokonce Baerbockové za Grliče-Radmana na titulní straně omluvila.
Nasilno ljubljenje žena isto se zove nasilje, ne?
— Jadranka Kosor (@_Jadranka_Kosor) November 3, 2023
Chorvatská poslankyně Ivana Kekinová označila ministrovo chování za „ostudné“ pro něj samotného, ale i pro všechny Chorvaty. Bývalá chorvatská premiérka Jadranka Kosorová uvedla, že „vynucené líbání žen se označuje za násilí“.
Grlič-Radman se později omluvil s tím, že chtěl německou kolegyni „jen lidským způsobem pozdravit“. Sama Baerbocková příhodu nekomentovala. V minulosti se ale kriticky vyjádřila k podobnému incidentu, kdy bývalý šéf španělského fotbalového svazu Luis Rubiales po finále ženského mistrovství světa při předávání medailí políbil na ústa kapitánku vítězného španělského týmu Jenni Hermosovou bez jejího souhlasu.