Článek
Podle svědků je na místě mnoho zraněných, kteří ale umírají zdravotníkům pod rukama, protože pro ně chybí krev.
Američané do potyček nasadili i bojové letouny, které zničily stanoviště protiletadlové obrany. Generál Mark Kimmitt oznámil, že v této druhé fázi boje přišlo o život 57 iráckých ozbrojenců.
Hledání Sadra pokračuje
"V blízkosti Nadžáfu bylo celkem zabito 64 příslušníků protikoaličních sil a vojáci zničili také jejich protiletadlový systém," uvedla armádní mluvčí bez dalších podrobností.
Američtí vojáci vstoupili do Nadžáfu v pondělí odpoledne, aby zabezpečili odsun španělských vojáků. Prohlásili přitom, že jejich operace není zaměřena proti Sadrovi, kterého Washington viní z podněcování nepokojů v Iráku.
Spojené státy v krátké době zváží, zda společné americko-irácké hlídky ve Fallúdži fungují, a brzy rozhodnou, zda v tomto iráckém městě není třeba podniknout novou vojenskou operaci. Řekl to v noci na úterý americký ministr zahraničí Colin Powell.
Šéf americké diplomacie pohrozil represivními kroky poté, co v pondělí nejméně deset příslušníků americké námořní pěchoty bylo zraněno ve Fallúdži při prudkých bojích, které v tomto sunnitském městě západně od Bagdádu vypukly navzdory příměří.
Příměří v nedohlednu
Sunnitští představitelé města přitom v neděli oznámili, že se spojeneckými jednotkami uzavřeli novou dohodu o příměří, která počítá se společnými hlídkami, neomezeným prodlužováním zastavení palby a se zákazem nošení zbraní ve městě.
Powell také prohlásil, že plánovaná přechodná irácká vláda, která má převzít moc v zemi od 1. července, bude muset i poté ponechat určitou dobu některé své pravomoci vojenským silám vedeným Spojenými státy. Vysvětlil, že mezinárodní síly v zemi budou moci efektivně působit jen pod vlastním velením.