Článek
Nejmenovaný útočník, který podle íránské justice nefiguroval v žádných nevyřízených soudních případech, zabil soudce Mohammada Moghiseha a Aliho Raziniho při údajně plánovaném atentátu. Po útoku se pokusil utéct, což se mu nepodařilo. Nakonec spáchal sebevraždu.
Moghiseh i Razini soudili řadu případů protestujících, umělců nebo aktivistů. Íránský režim praktikuje časté popravy, aby se vyhnul případným dalším potížím s demonstranty, píše americká CNN.
Spojené státy podle stanice na soudce Moghiseha v roce 2019 uvalily sankce za to, že vede nespočet nespravedlivých procesů, během nichž byla obvinění nepodložená a důkazy byly ignorovány. Sankce na něj už osm let předtím uvalila také Evropská unie.
A shooting incident occurred outside Tehran's Palace of Justice moments ago, resulting in the martyrdom of two judges. The assailant, reportedly a judiciary staff member, is said to have taken his own life after the attack. pic.twitter.com/7Mr8on0LKy
— Tasnim News Agency (@Tasnimnews_EN) January 18, 2025
V jednom z případů podle CNN odsoudil Moghiseh osm íránských uživatelů sítě Facebook k trestu 127 let vězení za „protirežimní propagaci a urážky náboženství“. V dalším případu v roce 2019 odsoudil íránskou právničku a obhájkyni lidských práv Nasrín Sotúdeovou k 33 letům vězení a 148 ranám bičem. Filmaře a básníky pak soudil za „protistátní propagandu“.
Razini pak byl jedním ze soudců zapojených do tzv. „Komise smrti“, která v roce 1988 dohlížela na stíhání a popravy tisíců politických vězňů. Rok poté přežil pokus o atentát, při kterém byla na jeho auto připevněna bomba.