Článek
Padesátiletý psychiatr Tálib Ahmad Muhsín, původem ze Saúdské Arábie, byl zatčen v pátek večer bezprostředně po činu. V sobotu jej soudce poslal do vyšetřovací vazby do věznice s nejvyšším stupněm ostrahy v Burgu, asi 20 kilometrů severovýchodně od Magdeburku.
Toto nápravné zařízení s kapacitou pro 931 vězňů se rozprostírá na ploše 49,5 tisíce metrů čtverečních. Jeho obvodové stěny měří na délku 1,5 kilometru.
Útočník je podle deníku Bild po obligátní lékařské prohlídce držen v přísně střežené místnosti vybavené videokamerou, která jej sleduje 24 hodin denně. Dozorci tak nad ním mají nepřetržitý dohled a možnost okamžitě zasáhnout, pokud by se pokusil o sebevraždu.
Její pravděpodobnost se snaží snížit i tím, že Tálib Ahmad Muhsín má na sobě jen papírový oděv, aby se nesnažil vzít si život třeba s pomocí cárů látky.
Od ostatních vězňů je zcela izolovaný, i kvůli obavám, aby se nestal cílem jejich útoku za to, co spáchal. V kontaktu je - kromě dozorců - jen se svými právníky. Pod dohledem několika pracovníků justiční stráže současně absolvuje individuálně i pravidelné procházky po vězeňském dvoře.
Tálib Ahmad Muhsín přišel do Německa v roce 2006 a od roku 2020 pracoval jako psychiatr a psychoterapeut na klinice v sasko-anhaltském Bernburgu. V tomto městě také bydlel.
Ve sporu o uznání zkoušek měl v minulosti vyhrožovat zástupcům lékařské komory spácháním činu, který vyvolá mezinárodní pozornost. Za to tehdy dostal pokutu.
Na klinice měl v péči drogově závislé trestance, nyní však čelí podezření, že byl sám závislý, protože jeden z testů na drogy po útoku byl pozitivní.
6 Leitungsversagen
— Finja Elchin (@FinjaFinte) December 23, 2024
Trotz etlicher Hinweise von Mitarbeitern an die Klinikleitung wegen
➡️Falschdiagnosen und -medikamentation
➡️Aggressionen gegenüber Krankenschwestern
➡️mehrmaligen Wochenlangem Verschwinden
durfte "Dr. Google" Taleb A weiter arbeitenhttps://t.co/yzQN3bN9Ts
Mezi kolegy si vysloužil přezdívku Doktor Google, protože si odborné informace před stanovením diagnózy často vyhledával na internetu. Konzultacím s kolegy se prý vyhýbal, jak to jen šlo.
Podle deníku Mitteldeutsche Zeitung mu nedůvěřovali i někteří pacienti a odmítali, aby je ošetřoval. Spolupracovníci na klinice měli pochybnosti, zda byl Tálib Ahmad Muhsín opravdu vystudovaný lékař.