Článek
"Fundamentalistické skupiny nemají k dispozici klasickou jadernou zbraň. Jsou však schopné zkonstruovat tzv. špinavou bombu," uvedl pod podmínkou anonymity činitel evropské zpravodajské služby.
Hlavním cílem útoku by podle poznatků špionáže mohly být především USA a jejich klíčový partner ve válce v Iráku - Británie. Špinavá bomba má klasickou trhavinou rozptýlit radioaktivní částečky získané ze zařízení určených pro průmyslové či zdravotnické účely. Smrt ozářením hrozí jen osobám v blízkosti výbuchu, lidé v kontaminovaném prostředí jsou však vystaveni riziku rakoviny později.
Hlavní účinek zbraně spočívá ve vyvolání paniky, v nutnosti evakuace zamořené části města a tvrdém úderu místní ekonomice. Podle americké armády se bin Ládin během americko-irácké ofenzívy u Fallúdže pokusil navázat kontakty s vůdcem extremistů abú Musabem Zarkavím.
"Zarkaví, který oficiálně vystupoval jako Usámův zástupce, už před tím několikrát signalizoval, že svou skupinu bin Ládinovi plně podřídí," uvedl generál Lance Smith z velení amerických sil v Iráku.
Podle Smithe bin Ládin by mohl svou nabídku Zarkavímu poslat na kompaktním disku po kurýrovi. Chycení teroristy Zarkavího bude podle amerického generála Raye Odeirna, jehož jednotka zadržela Saddáma Husajna loni v prosinci, daleko obtížnější, než bylo polapení iráckého diktátora.