Článek
Úřady nabádají obyvatele k maximální pozornosti, ale zároveň jim sdělují, že nemusí nijak měnit svoje předchozí plány.
Vojáci Národní gardy hlídkují v newyorském metru, bezpečnostní opatření se nevyhnula ani známému mrakodrapu Sears Tower v Chicagu a mostu Golden Gate v kalifornském San Franciscu.
"Americké zpravodajské služby věří, že Al-Kajdá zahajuje období svých operací po celém světě. To může zahrnovat i USA," uvedl pro britskou BBC americký ministr pro vnitřní bezpečnost Tom Ridge.
Reakce na útoky v Rijádu
Ke zvýšení stupně pohotovosti došlo krátce poté, co USA, Británie, Německo a Itálie uzavřely v Saúdské Arábii své ambasády a konzuláty z obavy před novými teroristickými útoky.
Nedávné atentáty v Saúdské Arábii a v Maroku by mohly být předehrou pro teroristické útoky ve Spojených státech, prohlásil krátce před tím americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Neuvedl však žádnou konkrétní možnou hrozbu.
Pohotovost v USA určují barvy
Škála pohotovosti v USA má pět stupňů a je odlišena barevně. Nejslabší stupeň je zelený a po něm modrý. Třetí žlutý představuje významné či vyšší nebezpečí, oranžový vysoké a červený vážné či krajní. Oranžový stupeň znamená, že mají být zpřísněna bezpečnostní opatření například ve veřejných budovách, v citlivých zařízeních, jako jsou jaderné elektrárny, a na školách.
Oranžový stupeň vyhlásily USA naposledy od 16. března do 16. dubna v souvislosti s válkou v Iráku.