Článek
Město Dúmá se údajně stalo v sobotu terčem chemického útoku syrských vládních sil, při němž zahynuly desítky civilistů. Záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby stanovili počet obětí na 40, možná až na 70.
Na internetu také zveřejnili fotografie lidí, kteří prý podlehli účinkům chlóru a dalších chemických látek. Celé rodiny se udusily ve sklepích, kde kvůli neustálému ostřelování a bombardování Dúmy žily, napsali záchranáři. Mezi oběťmi je vidět i řada malých dětí. Zprávy nemohly být ověřeny z nezávislých zdrojů.
Rusové použití chemických zbraní popírají
Generál ruské armády Jurij Jevtušenko popřel zprávy o použití chemických zbraní v Sýrii. Rusko je podle něj připraveno "okamžitě po osvobození Dúmy vyslat své specialisty na ochranu proti radiaci a chemickým i biologickým látkám". Získají prý vzorky, které potvrdí, že zprávy o nasazení chemických zbraní jsou vymyšlené. Podle Jevtušenka se některé západní země snaží zabránit operaci, jejímž cílem je vytlačit rebely z organizace Džajš al-Islám z Dúmy, a z toho důvodu využívají téma chemických zbraní.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová nicméně s poukazem na opakované používání chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada prohlásila, že Asadova vláda a Rusko, které ji podporuje, musejí být pohnány k odpovědnosti. Podle Nauertové je rovněž nutné „s okamžitou platností zabránit jakýmkoli dalším útokům”.
„Rusko, se svou neochvějnou podporou (syrskému) režimu, nese v konečném důsledku odpovědnost za tyto brutální útoky,” dodala Nauertová.