Článek
Rogán, jehož roli v maďarské vládě americké ministerstvo označuje za klíčovou, podle Washingtonu za dobu své vládní činnosti nastavil „maďarský systém přidělování veřejných zakázek a zdrojů tak, aby je dostávali přisluhovači loajální jemu a politické straně Fidesz“. V jejím čele je dlouhá léta právě Orbán.
Americké ministerstvo poznamenalo, že korupce ve veřejném sektoru v Maďarsku se zhoršuje více než deset let, což vedlo i k tomu, že tato středoevropská země v roce 2023 skončila v žebříčku Transparency International (TI) na posledním místě ze všech států Evropské unie.
„Korupce podkopává vládní instituce země a omezuje její hospodářský rozvoj, neboť přináší krátkozraký zisk několika vyvoleným, zatímco připravuje budoucí generace o dlouhodobý prospěch,“ uvedl Bradley T. Smith, náměstek americké ministryně financí.
Šéf kanceláře má i dohled nad tajnými službami
Rogán má k Orbánovi blízko po desítky let, má na starosti jeho prezentaci v médiích a podílel se na vytváření jeho volebních kampaní. V současnosti má také dohled nad maďarskými tajnými službami.
Polsko nepozvalo maďarského velvyslance na zahájení svého předsednictví EU
Kroky ministerstva financí se odehrávají dva týdny před inaugurací amerického prezidenta Donalda Trumpa. Orbánova vláda, která má s Bidenovou administrativou výrazně nepřátelské vztahy, očekává, že mocenská změna ve Washingtonu zlepší vztahy mezi oběma zeměmi. Je dobře známo, že Viktor Orbán je jedním z největších evropských podporovatelů Trumpa.
Orbánova kancelář uvedla, že po Trumpově inauguraci podnikne proti rozhodnutí americké administrativy právní kroky. K zavedení sankcí uvedla, že jde „o poslední malou pomstu neúspěšného končícího amerického velvyslance“ Davida Pressmana.