Článek
MVČK se podle jejích slov především snaží zajistit, aby nikdo z lidí zadržovaných koaličními silami nezůstal v právním vzduchoprázdnu poté, co od 30. června formálně převezme moc v zemi prozatímní irácká vláda.
"Nikdo by neměl zůstat ve vzduchoprázdnu, aniž by znal svůj legální status," říká mluvčí Červeného kříže. Při poslední inspekci MVČK v Abú Ghrajbu, který byl dějištěm skandálu kolem týrání iráckých vězňů americkými vojáky, našel tým MVČK 3291 zadržovaných osob, včetně tří žen a 22 chlapců mladších 18 let. V březnu přesahoval počet zadržovaných 6500.
Za týrání iráckých vězňů již padly první tresty. Dva příslušníci amerického námořnictva se přiznali k týrání vězně v irácké věznici Mahmúdíja. Napojili muže na elektrody, když vycházel ze sprchy. Vojenský soudce jim vyměřil trest jednoho roku, respektive osmi měsíců. [celá zpráva]
Rozsudky nad Trefneym a Stingem byly vyneseny pět dní před tím, než před soudcem stanul Jeremy Sivits. Ten byl souzen v Bagdádu. [celá zpráva] Případy tamního trýznění spadají do období mezi loňským říjnem a letošním lednem. Mezi sedmi obviněnými jsou dvě ženy.